Իրանի հոգևոր առաջնորդը նշել է՝ որ դեպքում Իրանը կմիջամտի Ղարաբաղյան հակամարտությանը
Եթե Ղարաբաղյան մարտերի պատճառով Իրանի համար ահաբեկչական սպառնալիքը մեծանա, Թեհրանը պատրաստ է վճռական միջոցներ ձեռնարկել, նոյեմբերի 3-ին Twitter-ի իր էջում գրել է Իրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին:
«Չնայած ոմանք հերքում են դա, ըստ հավաստի աղբյուրների՝ այլ վայրերից մի շարք ահաբեկիչներ ներգրավված են Ադրբեջանի և Հայաստանի պատերազմում: Եթե նրանք մոտենան Իրանի սահմաններին և մենք զգանք սպառնալիք, անկասկած վճռական միջոցներ կձեռնարկվեն», - ասվում է Խամենեի հայտարարության մեջ:
Իրանի գերագույն առաջնորդը հակամարտության կողմերին կոչ է արել դադարեցնել արյունահեղությունը, քանի որ ռազմական գործողությունները սպառնում են ամբողջ տարածաշրջանի անվտանգությանը:

Духовный лидер Ирана назвал условие вступления страны в конфликт в Карабахе
В случае усиления террористической угрозы для Ирана из-за боев в Карабахе Тегеран готов принять решительные меры, заявил духовный лидер Ирана Али Хаменеи 3 ноября на своей странице в Twitter.
«Хотя некоторые и отрицают это, но, согласно надежным источникам, ряд террористов из других мест участвуют в войне между Азербайджаном и Арменией. Если они приблизятся к границам Ирана и почувствуется угроза, несомненно, будут приняты решительные меры», — отмечается в сообщении Хаменеи.
Иранский верховный лидер призвал стороны конфликта прекратить кровопролитие, так как военные действия угрожают безопасности региона в целом.