Սարիկ Անդրեասյանը՝ Զելենսկուն. Ուկրաինական ինքնաթիռները թռչում են Բաքու, և դրանք չեն տեղափոխում խոզի ճարպ, հումուս և կարտոֆիլ
04/11/2020 12:42
Հայազգի ռուս կինոռեժիսոր Սարիկ Անդրեասյանը կրկին դիմել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկուն: Ռեժիսորը Instagram-ի իր էջում գրել է.
«Ուզում եմ ձեզ ասել, Վլադիմիր Զելենսկի, շատ շնորհակալ եմ ինձ պատասխանելու համար, և իմ սրտի ու հոգու ճիչը ձեզ անտարբեր չթողեց:
Կարծում եմ, որ սա արժանի օրինակ է այն փաստի, որ նախագահն անտարբեր չէ իր և իր երկրի մասին ասածների նկատմամբ:
Ես հավատում եմ հայկական աղբյուրներին այն պատճառով, որ երբ պատերազմը սկսվեց, մենք ահազանգեցինք և ասացինք, որ սկզբում մեզ վրա են հարձակվել, բայց Ալիևը հերքեց դա, բայց ինչ-որ պահի խոստովանեց, որ այդպես է:
Հետո մենք ասացինք, որ պատերազմում ենք Սիրիայից ժամանած գրոհայինների դեմ՝ չնայած Ալիևը հերքեց դա, բայց երբ զինյալները սկսեցին մահանալ և գերի ընկնել, ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհը դա ընդունեց:
Հետո մենք ասացինք, որ պատերազմում ենք թուրքական բանակի դեմ, և կրկին այս ամենը հերքվեց, մինչև մենք սկսեցինք խոցել թուրքական անօդաչու թռչող սարքերը և թուրքական ռազմական տեխնիկան:
Հազարավոր տներ ավերվեցին, եկեղեցիներ և հիվանդանոցներ խփվեցին: Սա փաստ է, որը մտահոգում է ամբողջ աշխարհին, բայց, ցավոք, միայն անհանգստացնում է:
Ճիշտ եք, որ շատ երկրներ զենք են վաճառել Ալիևին, բայց ուկրաինական, իսրայելական և բելառուսական բեռնատար ինքնաթիռները հիմա թռչում են Բաքու, և ես համարձակվում եմ ենթադրել, որ դրանք չեն տեղափոխում խոզի ճարպ, հումուս և կարտոֆիլ:
Վերոհիշյալներից հետո ես կարող եմ վստահել հայկական կողմին և հավատալ, քանի որ բացի պաշտոնական աղբյուրներից, ունեմ ընկերներ, ովքեր օգնություն են տրամադրում Ստեփանակերտի վիրավորներին, ծերերին և երեխաներին:
Ես ոչ մի կուսակցության անդամ չեմ ոչ Ռուսաստանում, ոչ էլ Հայաստանում: Ես երբեք չեմ հորդորել և երբեք չեմ քարոզել՝ ո'չ իշխանության, ո'չ էլ Ռուսաստանում ընդդիմության օգտին: Այդ պատճառով մեղադրանքները, որոնք ես տրվել եմ քարոզչությանը, համարում եմ ոչ օբյեկտիվ:
Ես ուզում եմ մեկ անգամ ևս ասել, որ իմ ժողովուրդը չի պայքարում ոչ Փաշինյանի, ոչ Պուտինի, ոչ էլ նախկին նախագահների համար: Իմ ժողովուրդը պաշտպանում է իր տունը, իր երեխաներին, իր մշակույթը, իր հավատը և ցանկանում է ապրել խաղաղ երկնքի տակ», - գրել է նա:

Сарик Андреасян снова обратился к Зеленскому: Украинские самолеты летают в Баку, и смею предположить, что везут не картошку
04/11/2020 13:18
Российский кинорежиссер армянского происхождения Сарик Андреасян снова обратился к президенту Украины Владимиру Зеленскому. Режиссер написал на своей странице в Instagram:
«Хочу сказать тебе, Владимир Зеленский, большое спасибо, что ты ответил мне, и мой крик души и сердца не оставил тебя в стороне.
Я считаю, что это достойный пример того, что президент не равнодушен к тому, что говорят о нём и о его стране. Я отвечу на великом русском языке!
Я верю армянским источникам по той причине, что когда началась война, мы подняли тревогу и сказали, что на нас напали первыми, но Алиев это отрицал, однако в какой-то момент признал, что это так.
Затем мы говорили, что воюем с боевиками из Сирии, хотя Алиев и это отрицал, но когда боевики начали умирать и попадать в плен, весь цивилизованный мир признал это.
Затем мы сказали, что воюем с турецкой армией, и опять же, все это отрицали, пока мы не стали сбивать турецкие беспилотники и турецкую военную технику.
Разрушены тысячи домов, нанесены удары по церквям и больницам! Это факт, который беспокоит весь мир, но, к сожалению, только беспокоит.
Ты прав, что много стран продали оружие Алиеву, но Украинские, Израильские и Белорусские грузовые самолеты летают в Баку сейчас, и смею предположить, что везут не сало, хумус и картошку.
После всего перечисленного я могу доверять армянской стороне и верить, так как кроме официальных источников у меня есть друзья, которые оказывают помощь раненым, старикам и детям в Степанакерте.
Я не состою ни в одной партии ни в России, ни в Армении. Я никогда не призывал и никогда не агитировал, ни за власть, ни за оппозицию в России. Именно поэтому обвинения в том, что я поддался пропаганде, считаю не объективными.
Я хочу ещё раз сказать, что мой народ воюет не за Пашиняна, не за Путина, не за бывших президентов! Мой народ защищает свой дом, своих детей, свою культуру, свою веру и хочет мирного неба над головой»,- написал он.