ԱԺ-ի 2021-ի բյուջեի նախագիծը կազմում է 6 միլիարդ 98 միլիոն դրամ
Ազգային ժողովի 2021 թվականի բյուջեի նախագիծն իր 7 միջոցառման մասով կազմում է 6 միլիարդ 98 միլիոն դրամ, բյուջե 2021-ի քննարկումների ժամանակ ասաց ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Լիլյա Սիրականյանը:
Նրա տեղեկացմամբ՝ մի շարք ուղղություններով ԱԺ-ն գալիք տարի զգալի կրճատել է ծախսերը:
«Ազգային ժողովի գործունեության ապահովման, ներկայացուցչական ծառայություններին բաժին է ընկնում ամենամեծ տեսակարար կշռով՝ 92.2 տոկոս մասնաբաժնով, 5 միլիարդ 620 միլիոն դրամը, ինչը 2020-ի հաստատված բյուջեի նկատմամբ նվազել է 8.7 միլիոն դրամով», - ասաց Լիլյա Սիրկանյանը:
Ինչ վերաբերում է ԱԺ դերի բարձրացմանն ուղղված ծրագրերի ֆինանսավորմանը, ապա 2021 թվականի բյուջեով նախատեսված է 60 միլիոն դրամ, ինչն ընթացիկ տարվա համեմատ նվազել է 5.5 միլիոն դրամով:
11.4 միլիոն դրամով էլ նվազել են նաև միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների ՀՀ անդամավճարները:

Проект бюджета парламента на 2021 год составляет 6 млрд. 98 млн. драмов
Проект бюджета парламента Армении на 2021 год составляет по части 7 мероприятий  6 млрд. 98 млн. драмов, заявила сегодня заместитель руководителя аппарата Национального Собрания Лиля Сираканян в ходе обсуждения проекта закона «О государственном бюджете на 2021 год».
Она сообщила, что по ряду направлений парламент значительно сократил расходы.
«По своему удельному весу выделяется доля обеспечения деятельности парламента – 92.2% или 5 млрд. 620 млн. драмов. По сравнению с утвержденным бюджетом на 2020 год, это меньше на 8.7 млн. драмов», - сказала она.
Что касается финансирования программ, направленных на повышение роли парламента, то в 2021 году предусматривается выделить 60 млн. драмов, что на 5.5 млн. драмов меньше чем в текущем году.