Կառավարությունը կողմնակից չէ 2021-ի պետական բյուջեով նախատեսված ծախսերը կրճատելուն. Ատոմ Ջանջուղազյան
04/11/2020 11:04
Կառավարությունը կողմնակից չէ 2021 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված ծախսերը կրճատելուն: Փորձ է արվելու կատարել քայլեր, որ ծախսերի բաղադրիչը պահպանվի տնտեսական աճը վերականգնելու համար, «ՀՀ 2021թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը:
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանն ընդգծեց, որ համավարակային և պատերազմական իրավիճակի պայմաններում ծախսերը պետք է լինեն ավելի խնայողական:
«Եվ դա առաջին հերթին վերաբերում է վարչական ծախսերին, աշխատակազմերին, որտեղ լինում են ծախսեր ինչ-որ միջոցառումների, թանկարժեք գնումների համար», - ասաց նա:
Սամսոնյանը միաժամանակ հետաքրքրվեց՝ նախատեսվում են արդյոք էական կրճատումներ, խնայողություններ այդ գումարներն այլ բնագավառներ ուղղելու համար:
Նախարար Ջանջուղազյանը չհամաձայնեց պնդման հետ՝ նշելով, որ հարկաբյուջետային քաղաքականության տրամաբանությունը ճիշտ հակառակն է:
«Ճգնաժամի պայմաններում, ինչպես նաև վերականգնմանը նպաստող միջավայր ձևավորելու տեսակետից ծախսերի կրճատման հարց քննարկելը հիմնավորված չէ», - ասաց նա:
Հարցին՝ արդյոք ծախսերում վերաբաշխումներ կատարելու անհրաժեշտություն կլինի, Ջանջուղազյանը պատասխանեց, որ դա տեղի է ունենում նաև այսօր.

Правительство против сокращения расходов в госбюджете на 2020 – Атом Джанджугазян
Правительство не является сторонником сокращения расходов, предусмотренных государственным бюджетом на 2020 год. Будут предприняты шаги, чтобы показатели  расходов сохранились для восстановления экономического роста, заявил сегодня министр финансов Армении в Атом Джанджугазян в ходе обсуждения проекта закона «О государственном бюджете на 2021 год» в парламенте Армении.
Депутат фракции «Светлая Армения» заявила, что в условиях эпидемии коронавируса и военного положения расходы должны стать более экономными.
«И это в первую очередь касается административных расходов, затрат аппаратов, которые тратят средства на организацию каких-то мероприятий, дорогие закупки», - сказала она.
Ани Самсонян поинтересовалась, предусматривается ли существенная экономия и перенаправление этих средств на другие нужды.
Атом Джанджугазян не согласился с утверждением депутата, отметив, что логика налогово-бюджетной политики предполагает прямо противоположное.
«В условиях кризиса, а также с точки зрения формирования среды для восстановления экономики обсуждение вопроса сокращения расходов безосновательно», - сказал он.
На вопрос, не возникнет ли необходимость в перераспределении расходов, Атом Джанджугазян ответил, что это происходит каждый день.