Իսրայելը լիազորված է նախազգուշացնելու՝ Բայդենի հաղթանակը տանում է Իրանի հետ պատերազմի
ԱՄՆ նախագահի դեմոկրատ թեկնածու Ջո Բայդենի դիրքորոշումն Իրանի նկատմամբ կարող է պատերազմի հանգեցնել Իսրայելի և Իսլամական Հանրապետության միջև, զգուշացրել է Իսրայելի վերաբնակչության հարցերով նախարար Ցախի Հանեգբին:
«Բայդենը երկար ժամանակ բացահայտ ասում էր, որ վերադառնալու է միջուկային գործարքին», - ասել է Հենեգբին, գրում է «The Jerusalem Post»-ը:
«Ես հավատում եմ, որ դա կհանգեցնի Իսրայելի ու Իրանի առճակատմանը», - ավելացրել է նա:
Իսրայելցի նախարարը նշել է, որ իրեն չի անհանգստացնում ընտրություններում Բայդենի հավանական հաղթանակի հետևանքներն արտաքին քաղաքական այլ ոլորտների մեծ մասի համար, ներառյալ՝ Հորդանանի Արևմտյան ափին հրեական բնակավայրերի հարցը, բայց «Իրանը բացահայտ բացառություն է»:

Израиль уполномочен предупредить: Победа Байдена - к нашей войне с Ираном
Позиция кандидата в президенты от Демократической партии Джо Байдена по Ирану может привести к войне между Израилем и Исламской Республикой, предупредил министр по делам поселенчества Цахи Ханегби.
«Байден долгое время открыто говорил, что вернётся к ядерному соглашению, - сказал Ханегби, сообщает сегодня, 5 ноября, газета The Jerusalem Post. - Я считаю, что это приведёт к конфронтации между Израилем и Ираном».
Израильский министр отметил, что его не беспокоят последствия вероятной победы Байдена на выборах для большинства других внешнеполитических направлений, в том числе и в вопросе еврейских поселений на Западном берегу Иордана, но «Иран является вопиющим исключением».