Զինծառայողների դիերն Ադրբեջանից Հայաստանին հանձնելու ողջ ընթացը տեսաձայնագրվել է, որ հակառակորդը չասի՝ ինչպե՞ս կարող եք ապացուցել խոշտանգումները. ՔԿ պաշտոնյա
05/11/2020 18:52
Ադրբեջանի կողմից հայկական կողմին զոհված հայ զինծառայողների դիերը հանձնելու պահից սկսած՝ ամբողջ ընթացքը տեսաձայնագրվել է, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՔԿ քրեագիտական վարչության պետ Ռաֆայել Վարդանյանը՝ հիշեցնելով, որ 2016-ի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ հակառակորդը չէր ընդունել իրեն ուղղված՝ հայ զինծառայողների դիերի խոշտանգումների մեղադրանքը:
«Դիերը տեղում ներկաների մասնակցությամբ արտաքին զննություն են անցել: Դիերը նաև լուսանկարահանվել են: Հետո կնիքված աճյունները տեղափոխվել են դատաբժշկական փորձագիտական կենտրոն, որտեղ բացվել են: Այդ ընթացքում որևէ միջամտություն բացառվում է: Այս ամենը կատարվում է այն նպատակով, որ ադրբեջանական կողմը չկարողանա ասել՝ ինչպես կարող եք ապացուցել», - մանրամասնեց Վարդանյանը:

Весь процесс передачи армянской стороне тел погибших военнослужащих снимался на видеокамеру – Рафаел Варданян
05/11/2020 19:34
Весь процесс передачи армянской стороне тел погибших военнослужащих Азербайджаном снимался на видеокамеру, заявил сегодня в ходе встречи с журналистами начальник криминологического управления Следственного комитета Армении Рафаел Варданян.
Он напомнил о том, что во время Апрельской войны 2016 года противник отказался признать обвинение в пытках и надругательствах над телами армянских военнослужащих.
«На месте был проведен осмотре тел с участием присутствующих. Тела были также сфотографированы. Потом они были доставлены в судебно-медицинский центр. Какое-либо вмешательство за этот период исключается. Все это делается с одной целью, чтобы азербайджанская сторона не могла потом сказать: как вы можете доказать», - уточнил Рафаел Варданян.