Ադրբեջանի զինված ուժերի հարձակումների հետևանքով Սյունիքի մարզի Ագարակում 2 խաղաղ բնակիչ վիրավորվել է
05/11/2020 22:59
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ներկայացրել է արտահերթ զեկույց՝ Հայաստանի Սյունիքի մարզի Դավիթ Բեկ և Ագարակ գյուղերի խաղաղ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի հարձակումների վերաբերյալ:
«Դավիթ Բեկ և Ագարակ համայնքների բնակիչների Մարդու իրավունքների պաշտպանին ուղղված ահազանգերը համայնքների վարչակազմերի հետ քննարկումներն ու փաստահավաք աշխատանքները գյուղերում հաստատել են, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի հարձակումներն իրական վտանգ են խաղաղ բնակիչների համար, արձանագրվել են այդ հարձակումներով նրանց կյանքի, առողջության, սեփականության և այլ իրավունքների կոպիտ խախտումներ։
Ինչպես արձանագրված է զեկույցում, ադրբեջանական զինված հարձակումների հետևանքով վնասվել է 38 բնակելի տուն, 2 գոմ, 20 խոշոր եղջերավոր անասուն, 5 տրանսպորտային միջոց: Վնասվել են նաև գյուղի գերեզմանաքարերը: Զոհվել է 1 քաղաքացիական անձ, իսկ 2-ը վիրավորվել է (նրանցից մեկը՝ լուրջ վնասվածքներով):
Ագարակ գյուղում հրետանային հարձակումների հետևանքով վնասվել են քաղաքացիական տներ և ենթակառուցվածքներ: Վնասվել են նաև գյուղի մասնավոր տրանսպորտային միջոցները և այլ գույք: 2 խաղաղ բնակիչ ստացել է մարմնական վնասվածքներ:
Վաղն առավոտյան զեկույցն ամբողջական տեսքով կլինի նաև Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնական կայքում», - ասված է ՄԻՊ հաղորդագրությունում:

В результате обстрела ВС Азербайджана в селе Агарак Сюникской области ранены двое мирных жителей
Защитник прав человека Армении Армен Татоян представил внеочередной доклад о атаках Вооруженных сил Азербайджана в направлении сел Давид Бек и Агарак Сюникской области Армении.
«Направленные омбудсмену Армении сообщения жителей сел Давид Бек и Агарак, обсуждения с руководством общин и работы группы по сбору фактов в селах подтвердили, что обстрелы Вооруженных сил Азербайджана представляют реальную угрозу для мирных жителей, зафиксированы грубые нарушения их права на жизнь, здоровье и собственность.
Как зафиксировано в докладе, в результате обстрела Вооруженных сил Азербайджана пострадали 38 жилых домов, 2 хлева, 20 голов крупного рогатого скота, 5 транспортных средств. Повреждены также кладбища. Погиб один мирных житель, два человека ранены (один из них получил серьезное ранение).
В селе Агарак в результате артиллерийского обстрела повреждены гражданские объекты и инфраструктуры. Повреждены также транспортные средства и другое имущество. Двое мирных жителей получили ранения.
Завтра утром доклад в полностью будет опубликован на официальном сайте Защитника прав человека», - говорится в сообщении омбудсмена Армении.