Խնդիր է դրված Արցախում իրականացնել էթնիկ զտում ահաբեկչական մեթոդներով. ՀՀ ՄԻՊ-ը՝ Նիդերլանդների դեսպանին
05/11/2020 12:05
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության  արտակարգ և լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմերսին:
Հանդիպման ընթացքում Պաշտպանը ներկայացրել է փաստեր խաղաղ բնակիչների նկատմամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի վայրագությունների ու դաժանությունների, այդ թվում՝ խաղաղ բնակիչների նկատմամբ արգելված կասետային ու քիմիական էլեմենտներ պարունակող զինատեսակների կիրառության, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների զանգվածային ավերածությունների վերաբերյալ։
Արման Թաթոյանը ընդգծվել է, որ ադրբեջանական հարձակումներն Արցախի ու Հայաստանի բնակչության նկատմամբ շարունակվում են ուղեկցվել էթնիկ հայերի նկատմամբ մեծ ծավալի ատելության խոսքով, ինչպես նաև այն հանգամանքը, որ մի շարք երկրներում հայատյացության հիմքով ակցիաներ են իրականացվում էթնիկ հայերի դեմ:
«Խաղաղ բնակչությանը թիրախավորելն ու նրանց նկատմամբ արգելված զինատեսակներ կիրառելը, վարձկան ահաբեկիչների ներգրավումը, հայատյացությունն ու ադրբեջանական զինված ուժերի վայրագություններն ու անմարդկային վերաբերմունքը վկայում են, որ խնդիր է դրված Արցախում իրականացնել էթնիկ զտում ահաբեկչական մեթոդներով»,- նշել է Մարդու իրավունքների պաշտպանը:
Պաշտպանը դեսպանին տեղեկացրել է, որ Հայաստանի բնակչության շրջանում կա 3 սպանված և 4 վիրավոր, ինչպես նաև առկա են վնասված տներ։
Ըստ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի տվյալների՝ Արցախում կա առնվազն 46 սպանված և ավելի քան 144 վիրավոր:
Հանդիպման մասնակիցները ընդգծել են մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում համագործակցության կարևորությունը և ձեռք են բերել համագործակցության նոր պայմանավորվածություններ:

Поставлена задача осуществить в Арцахе этническую чистку террористическими методами – омбудсмен Армении
05/11/2020 13:09
Защитник прав человека Армении Арман Татоян принял сегодня Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Нидерландов в Армении Нико Схермерса.
В ходе встречи омбудсмен представил факты совершенных вооруженными силами Азербайджана варварств и жестокостей в отношении мирного населения Арцаха, в том числе применения запрещенных кассетных боеприпасов и оружия с содержанием химических элементов, массовых разрушений гражданских инфраструктур.
Арман Татоян подчеркнул, что азербайджанские атаки против населения Арцаха и Армении продолжают сопровождаться большим количеством ненависти, а также то обстоятельство, что в ряде стран осуществляются акции против армян на почве национальной ненависти.
«Целенаправленный обстрел мирного населения и применение запрещенных видов оружия, привлечение наемных террористов, армяноненавистричество, варварство и бесчеловечное обращение азербайджанских вооруженных сил с военнопленными свидетельствует о том, что поставлена задача осуществить в Арцахе этническую чистку террористическими методами», - отметил омбудсмен Армении.
Защитник прав человека проинформировал посла о том, что в Армении погибли трое мирных жителя, четыре человека ранены, а также повреждены дома.
Согласно данным омбудсмена Арцаха в результате обстрелов ВС Азербайджана в Арцахе погибли 46 мирных жителей, свыше 144 ранены.
Стороны подчеркнули важность сотрудничества в сфере защиты прав человека и достигли новых договоренностей о сотрудничестве.