Մակրոն. Ֆրանսիան չի հրաժարվի իր արժեքներից և կդիմակայի ահաբեկչությանը
Ֆրանսիացի ժողովուրդը չի հրաժարվի ժողովրդավարության արժեքներից՝ չնայած իսլամիստ ահաբեկիչների հարձակումներին, որոնց դեմ կշարունակի պայքարել: Այս մասին հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը նամակում, որը հրապարակվել է հինգշաբթի Financial Times-ում:
«Ֆրանսիան ենթարկվել է իսլամիստ ահաբեկիչների հարձակմանը, քանի որ այն մարմնավորում է խոսքի ազատությունը, դավանանքը և կյանքի որոշակի ձևը: Մեր ազգը միավորվել է՝ հետապնդելով ահաբեկիչներին ուր էլ նրանք լինեն:  Մեր հետախուզական և ոստիկանության ծառայությունները, որոնք մեծ գին են վճարել, կանխում են ամեն տարի տասնյակ հարձակումներ: Ամբողջ պետությունը մոբիլիզացնում է իր ուժերը խորհրդարանի կողմից քննարկված և ընդունված օրենքների հիման վրա: Քանի որ մենք չենք հրաժարվի ոչ ժողովրդավարությունից, ոչ էլ օրենքի գերակայությունից», - գրել է Ֆրանսիայի առաջնորդը:
Մակրոնն ուշադրություն է հրավիրել արմատական իսլամի գաղափարախոսության տարածման խնդրի վրա, որը «երեխաներին սովորեցնում է ատել»՝ հորդորելով անտեսել օրենքները: «Ես իմ ելույթներից մեկում սա անվանեցի« անջատողականություն»», - ընդգծել է նա:
«Ես թույլ չեմ տա որևէ մեկին պնդել, որ Ֆրանսիան կամ նրա կառավարությունը խրախուսում են ռասիզմը մուսուլմանների նկատմամբ», - ասել է նա՝ մատնանշելով, որ Ֆրանսիան «մուսուլմանների համար նույնքան աշխարհիկ երկիր է, որքան քրիստոնյաների, հրեաների, բուդդիստների և բոլոր հավատացյալների համար»:

Макрон: Франция не откажется от своих ценностей и будет противостоять терроризму
Французский народ не откажется от ценностей демократии, несмотря на вылазки исламистских террористов, с которыми он будет продолжать вести борьбу. Об этом заявил президент Франции Эмманюэль Макрон в письме, которое было опубликовано в четверг в газете Financial Times.
«Франция подверглась нападению исламистских террористов, потому что она олицетворяет свободу выражения мнений, вероисповедания и определенный образ жизни. <...> Наша нация сплотилась, выслеживая террористов, где бы они ни находились. <...> Наши разведывательные и полицейские службы, которые заплатили высокую цену, ежегодно предотвращают десятки нападений. Все государство мобилизует свои силы на основе законов, обсуждаемых и принимаемых парламентом. Поскольку мы не откажемся ни от демократии, ни от верховенства закона», - написал французский лидер.
Макрон обратил внимание на проблему распространения идеологии радикального ислама, которая «учит детей ненависти», призывая их игнорировать законы. «Именно это я назвал "сепаратизмом" в одной из своих речей", - подчеркнул он.
«Я никому не позволю утверждать, что Франция или ее правительство поощряют расизм по отношению к мусульманам», - заявил он, указав, что Франция «такая же светская страна для мусульман, как и для христиан, иудеев, буддистов и всех верующих».