Անդրեյ Աֆանասև. Պատրաստ է արդյոք Ադրբեջանը պանթուրքիզմի հետևանքներին
Մի քանի տարի առաջ, երբ Սիրիայում իրադարձությունները հասնում էին ծայրաստիճան եռման կետի, և Ռուսաստանի Դաշնությունում արգելված ԴԱԻՇ-ի ոչնչացման գործողության հաջողությունը կախված էր Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Իրանի իրավիճակային դաշինքի հաջողությունից, շատ փորձագետներ իրավացիորեն մատնանշում էին Բաքվի դերը այս գործընթացում:
Իրոք, Ադրբեջանն էր, որ տրամադրեց բանակցային հարթակ, որը հավասարապես համապատասխանում էր այս կարճաժամկետ դաշինքի բոլոր երեք կողմերին: Ռուսաստանի համար Ադրբեջանն ԱՊՀ անդամ է և նախկին ԽՍՀՄ հանրապետություն, Իրանի համար՝ շիաների զգալի մասն ունեցող երկիր, իսկ Թուրքիայի համար՝ եղբայրական թյուրքական ժողովուրդ: Հենց Բաքվում էին, որ հիմնական համաձայնությունները ձեռք բերվեցին երեք պետությունների միջև, որոնք երկար դարեր մրցում էին տարածաշրջանում գերակայության համար:
Անհավասարակշռություն
Այդ փուլում վստահորեն կարելի էր ասել, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը գրագետ խաղարկել է նույնականացման քարտը, որն ավելի ու ավելի արդիական է դառնում 21-րդ դարում: Միևնույն ժամանակ, այդպիսի բազմավեկտոր մոտեցումը պետության վրա որոշակի պարտավորություններ է առաջադրում, առաջին հերթին, պահպանել իրական և ոչ թե մտացածին հավասարակշռությունը՝ հաշվի առնելով իր գործընկերների կարծիքը: Լեռնային Ղարաբաղում հակամարտության նոր սրման մասին որոշում կայացնելով՝ պաշտոնական Բաքուն միանշանակ խախտեց այդ անկայուն հավասարակշռությունը:
Ամենայն հավանականությամբ, դրա պատճառը «փոքր հաղթական պատերազմի» անհրաժեշտությունն էր` իրենց էլիտաներին հավասարակշռելու և հիմնական միջավայրում լարվածությունը թուլացնելու համար: Ակնհայտ է, որ Անկարան հիմնարար դեր է խաղացել այս հարցում, քանի որ այն հսկայական ազդեցություն ունի Ադրբեջանի վրա: Բացի Սիրիայի ռազմական գործողությունների թատրոնից զենքի, ռազմական մասնագետների և գրոհայինների մատակարարումից, Էրդողանն ակնհայտորեն Ալիևին խոստացել է որոշակի պաշտպանություն Մոսկվայի գրգռման դեպքում, որն անխուսափելիորեն պետք է առաջանար նրա հարավային սահմաններում ակտիվ բախումից հետո:
Քաղաքակրթությունների հանգույցում
Եթե տրամաբանենք ոչ թե ռազմավարության և մարտավարության տեսանկյունից, այլ Սամուել Հանթինգթոնի`քաղաքակրթությունների բախման հայեցակարգի տեսանկյունից, Ադրբեջանն իրեն ծայրաստիճան ծանր դրության մեջ է դրել: Հենց այս երկրի տարածքի միջով է հիմնականում անցնում սահմանը, քաղաքակրթական սահմանն Ուղղափառ-Սլավոնական և Իսլամական-Թուրքական աշխարհների միջև: Սիրիայի սրման փուլում Բաքուն հանդես էր գալիս որպես ամրացնող և կայունացնող տարր՝ միջնորդ, որը, առանց սեփական շահը քաղելու, կարող էր նպաստել իրավիճակի գործընկերային հարաբերությունների զարգացմանը Մոսկվայի և Անկարայի միջև:
Այժմ՝ ընդհակառակը, ապավինելով մարտական ոգին բարձրացնելու համար անհրաժեշտ պանթուրքական և նեոօսմանյան դիսկուրսներին, Ադրբեջանը քաղաքակրթական առումով օբյեկտիվորեն հեռանում է Ռուսաստանից և ազդանշաններ է ուղարկում, որ՝ ընտրելով սոցիալական և տնտեսական նպատակահարմարության կամ ինքնության միջև, Բաքուն կընտրի վերջինները: Այսինքն՝ դա հաստատում է մի շարք փորձագետների կարծիքը, որ բազմաբևեռ աշխարհը կառուցվելու է մշակութային և քաղաքակրթական առանձնահատկությունների հիման վրա, և միայն դրանից հետո՝ տնտեսական նպատակահարմարությամբ:
Ակնհայտ է, որ պաշտոնական տեսակետից Ղարաբաղում հակամարտությունը կարելի է համարել առճակատում հայկական և ադրբեջանական կողմերի միջև: Բայց ժամանակակից աշխարհի բարդ կառուցվածքը վկայում է ավելի մեծ խաղացողների ներգրավման մասին, որոնցից հիմնականը Ռուսաստանն է՝ բազմաբևեռ աշխարհի ճանաչված բևեռը և Թուրքիան, որը ձգտում է առաջնորդել մահմեդական աշխարհը և իր շուրջ ստեղծել նոր ռազմաքաղաքական դաշինք Օսմանյան կայսրության ուրվագծերի երկայնքով:
Վիճակը նետվա՞ծ է
Ներկայիս փուլում, երբ բևեռների և քաղաքակրթությունների հանգույցներում մի շարք բախումների հետևանքով տեսնում ենք նոր սահմանների ձևավորում այդ ուժային կենտրոնների միջև, ճակատների գոտում գտնվող երկրները պետք է կատարեն պատմական քաղաքակրթական ընտրություն՝ ում հետ են նրանք: Ինչպես նշվել է վերևում, Ադրբեջանը երկար ժամանակ հավասարակշռում էր իր դիրքերը, բայց եթե Ղարաբաղում վերջին շաբաթների իրադարձությունները դիտարկվեն որպես քաղաքակրթական ակտ, ապա կարելի է եզրակացնել, որ Բաքուն կատարել է իր պանթուրքիստական ընտրությունը կամ գրեթե կատարել: Եթե այո, ապա նոր քաղաքական իրականության մեջ ադրբեջանական կողմը ստիպված կլինի հաշվի առնել մի շարք քաղաքական և տնտեսական ռիսկեր:
Առաջին հերթին խոսքը, իհարկե, Ռուսաստանում բիզնեսի ակտիվների մասին է: Ադրբեջանական սփյուռքը երկրում ամենատարածվածներից մեկն է, այն ունի տարբեր կառույցների և ակտիվների լայն ցանց: Նախ դրանք առևտրի և ծառայությունների ոլորտի օբյեկտներ են: Ակնհայտ է, որ միջնաժամկետ հեռանկարում, եթե դիտարկենք լարվածության հետագա աճը Մոսկվայի և Անկարայի միջև, Ռուսաստանի իշխանությունները դժվարությամբ կկտրեն Ադրբեջան գնացող բազմամիլիարդանոց ֆինանսական հոսքերը և սփյուռքին պատկանող ակտիվները վերաբաշխելու տարբեր սխեմաներ: Թուրքիայի հետ հակամարտություններում Ռուսաստանը մեկ անգամ չէ, որ օգտագործել է տնտեսական լծակներ և կարող է այն կիրառել Ադրբեջանի նկատմամբ:
Բացի այդ, կլինի նաև մեկ այլ հիմք` հանրապետության տարբեր կիսաֆորմալ ասոցիացիաներին ավելի սերտ նայելու համար: Հնարավոր է, որ Ռուսաստանում գործող արմատական ադրբեջանական Հանուն համընդհանուր մարդկանց (ՀՀՄ) խմբավորման մի շարք ակտիվիստների ձերբակալությունը կապված է պանթուրքիստական ցանցերը բացահայտելու մեծ աշխատանքների մեկնարկի հետ: Եթե  դա այդպես է, ապա առաջիկայում կլսենք մեկից ավելի աղմկահարույց կալանավորումների մասին, որոնցից յուրաքանչյուրը բացասաբար կանդրադառնա ինչպես սփյուռքի դիրքի, այնպես էլ միջազգային ասպարեզում Ադրբեջանի իմիջի վրա: Երկար ժամանակ Բաքուն կառուցում էր իր՝ որպես աշխարհիկ եվրոպականացված պետություն ունենալու իմիջը, բայց հետո պարզվում է, որ երկրի սահմաններից դուրս ստեղծվել են զինյալների խմբեր, որոնց հիմնական նպատակն էր պարտադրել ադրբեջանամետ կոշտ դիսկուրս, հաճախ անօրինական մեթոդներով: Ավելին, դժվար թե հնարավոր լինի մեղադրել Ռուսաստանին այս լարվածությունը հրահրելու համար: Տասնամյակներ շարունակ Մոսկվան հայտարարում էր հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելու անհրաժեշտության մասին և շարունակում հավատալ նույնին: Նման արձագանքը կհետևի ոչ այնքան Ղարաբաղում սրման պատճառով, որքան Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանի գրեթե լիակատար կլանման:
Վիճելի տարածքներում հակամարտությունը դեռ չի ավարտվել, և այսօր, եթե բոլոր հույզերը մի կողմ դնենք, կարելի է մտածել Ադրբեջանի համար դրա սրման նպատակահարմարության մասին: Կարևոր է ուշադրություն դարձնել ևս մեկ կարևոր կետի: Հաղթանակի դեպքում Ադրբեջանը հաստատ կմտնի Անկարայի ալիքի տակ և Ռուսաստանը կընկալվի որպես բացառապես թուրքամետ պետություն՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով: Եթե չկարողանա համոզիչ հաղթանակ տանել, Բաքուն կարող է փորձել իր պատասխանատվության և հեղինակության կորուստների զգալի մասը բարդել Թուրքիայի վրա: Մի կողմից, դա կհանգեցնի Անկարայի հետ հարաբերությունների որոշակի սառեցմանը, բայց մյուս կողմից՝ դա կարող է օգնել վերականգնել ուժերի փխրուն հավասարակշռությունը Անդրկովկասում:
Ամեն դեպքում, այսօր կարող ենք վստահորեն ասել, որ մեր ժամանակներում քաղաքակրթական գործոնը դառնում է հիմնարար, և առանց դրա հետ հաշվի նստելու անհնար է կատարել ամբողջական վերլուծություն:

Андрей Афанасьев: Готов ли Азербайджан к последствиям пантюркизма?
Несколько лет назад, когда события в Сирии дошли до крайней точки кипения, и от успеха ситуативного союза России, Турции и Ирана зависел успех операции по уничтожению запрещённой на территории РФ ИГИЛ, многие эксперты справедливо указывали на роль Баку в этом процессе.
Действительно, именно Азербайджан предоставил переговорную площадку, которая одинаково устраивала все три стороны этого непродолжительного союза. Для России Азербайджан — член СНГ и бывшая советская республика, для Ирана — страна со значительной долей шиитов, для Турции — братский тюркский народ. Именно в Баку были достигнуты основные договоренности между тремя государствами, на протяжении многих веков конкурировавшими за доминирование в регионе.
Разбалансировка
На том этапе можно было с уверенностью сказать, что азербайджанское руководство грамотно разыграло карту идентичности, которая становится все более актуальной в 21 веке. Но вместе с этим такая многовекторность накладывает на государство и определенные обязательства, в первую очередь по сохранению реального, а не мнимого, баланса при учете мнений своих партнеров. Решением о новой эскалации конфликта в Нагорном Карабахе официальный Баку это шаткое равновесие однозначно нарушил.
Скорее всего, причиной тому стала необходимость «маленькой победоносной войны» с тем, чтобы сбалансировать собственные элиты и снять напряжение в низовой среде. Очевидно, что принципиальную роль в данном вопросе сыграла и Анкара, имеющая колоссальное влияние на Азербайджан. Помимо поставок вооружения, военных специалистов и боевиков с сирийского театра военных действий, Эрдоган, видимо, пообещал Алиеву и определенную протекцию в случае раздражения Москвы, которое неизбежно должно было возникнуть после активизации застарелого конфликта на ее южных рубежах.
На стыке цивилизаций
Если рассуждать не с точки зрения стратегии и тактики, а с точки зрения концепции столкновения цивилизаций Самюэля Хантингтона, Азербайджан поставил себя в крайне затруднительное положение. Именно по территории этой страны во многом и проходит фронтир, цивилизационная граница, между православно-славянским и исламско-тюркским миром. На этапе сирийского обострения Баку выступил в качестве скрепляющего и стабилизирующего элемента — посредника, который не без извлечения собственной выгоды мог способствовать развитию ситуативных партнерских отношений между Москвой и Анкарой.
Сейчас же, напротив, сделав ставку на пантюркистский и неоосманистский дискурсы, необходимые для поднятия боевого духа, Азербайджан объективно отдаляется от России в цивилизационном плане и посылает сигналы о том, что, выбирая между социальной и экономической целесообразностью или идентичностью, Баку выберет последнюю. То есть, подтверждается мнение ряда экспертов о том, что многополярный мир будет строиться именно на основе культурно-цивилизационных характеристик, и только потом уже из соображений экономической целесообразности.
Очевидно, что с формальной точки зрения конфликт в Карабахе можно считать противостоянием армянской и азербайджанской стороны. Но сложная структура современного мира указывает на вовлеченность широкого спектра более крупных игроков, основными из которых являются Россия — признанный полюс многополярного мира и Турция, стремящаяся возглавить мусульманский мир и сформировать вокруг себя новый военно-политический союз по контурам Османской империи.
Жребий брошен?
На нынешнем этапе, когда через череду конфликтов на стыках полюсов-цивилизаций мы видим формирование новых границ между этими центрами силы, страны, находящиеся в зоне фронтиров, должны сделать исторический цивилизационный выбор — с кем они. Как уже было сказано выше, Азербайджан долгое время балансировал, однако если события последних недель в Карабахе рассматривать именно как цивилизационный акт, можно заключить, что Баку свой пантюркистский выбор сделал или почти сделал. Если это так, то в новой политической реальности азербайджанской стороне придется учитывать ряд политических и экономических рисков.
В первую очередь, речь идет, конечно же, о бизнес-активах на территории России. Азербайджанская диаспора — одна из самых многочисленных в стране, имеет широкую сеть различных структур и активов. В первую очередь, это объекты в сфере торговли и услуг. Очевидно, что в среднесрочной перспективе, если мы будем наблюдать дальнейший рост напряжения между Москвой и Анкарой, российским властям не составит большого труда перекрыть многомиллиардные финансовые потоки, идущие в Азербайджан, и с помощью различных схем перераспределить активы, принадлежащие диаспоре. В конфилктах с Турцией Россия уже не раз использовала экономический рычаг и вполне может применить его в отношении Азербайджана.
Помимо этого, появится дополнительный повод пристальнее взглянуть на различные полуформальные объединения на территории страны. Не исключено, что арест ряда активистов радикальной азербайджанской группировки ВБОН, действующей на территории России, связан с началом большой работы по выявлению пантюркистских сетей. Если это так, то в ближайшее время мы услышим еще не об одном громком задержании, каждое из которых будет негативно отражаться как на положении диаспоры, так и на имидже Азербайджана на международной арене. Долгое время Баку выстраивал свой образ как светского европеизированного государства, а тут выясняется, что за пределами страны формировались группировки боевиков, чьей главной целью было жесткое навязывание проазербайджанского дискурса, зачастую противозаконными методами. Причем обвинить Россию а провокации этой напряженности вряд ли получится. Москва на протяжении десятилетий заявляет о необходимости решения конфликта мирным путем и продолжает считать так же. Такая реакция последует не столько из-за обострения в Карабахе, сколько из-за почти полного поглощения Азербайджана Турцией.
Конфликт на спорных территориях еще не завершен, а уже сегодня, если отмести в сторону все эмоции, можно задуматься о целесообразности его эскалации для Азербайджана. Важно обратить внимание и на еще один немаловажный момент. В случае победы Азербайджан однозначно входит в фарватер Анкары и будет восприниматься Россией как исключительно протурецкое государство — со всеми вытекающими последствиями. Если же убедительную победу одержать не получится, Баку может попытаться сбросить значительную часть ответственности и репутационных потерь на Турцию. С одной стороны, это приведет к некоторому охлаждению в отношениях с Анкарой, но с другой — возможно, позволит восстановить хрупкий баланс сил в Завкавказье.
В любом случае, уже сегодня можно с уверенностью говорить о том, что цивилизационный фактор в наше время становится основополагающим, и без его учета невозможно проводить полноценный анализ.