Թուրքիայից ապրանքների ներկրման արգելքի դեպքում գնաճ չի կարող լինել. Էկոնոմիկայի նախարար
Որևէ սեգմենտում չի կարող լինել գնաճ՝ այդ սեգմենտում մինչ այժմ թուրքական ծագում ունեցող ներմուծված ապրանքների փոքր տեսակարար կշռի պատճառով, ԱԺ-ում այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
«Գնաճ չի կարող լինել մեկ պարզ պատճառով, մեր գնահատականները վկայում են, որ այն վերջնական սպառման ապրանքները, որոնք ներկրվում էին Թուրքիայից, տարեկան 50 մլն դոլար արժեքը չեն գերազանցում։ Մենք 5 մլրդը գերազանցող ներմուծումներ ունենք։ Եթե դիտարկենք յուրաքանչյուր ապրանքային սեգմենտ և դիտարկենք նույնիսկ այդ 50 մլնի մեջ որ ապրանքներն են շուկայում, կտեսնենք, որ դրանք աննշան տեսակարար կշիռ ունեն։ Հետևաբար, մեկ փոքր քանակություն, եթե փոխարինվում է մեկ այլ փոքր քանակությամբ, շուկայական հավասարակշիռ գնի վրա ազդել չի կարող», - ասաց նախարարը։
Թուրքիայից ապրանքների ներմուծման արգելքի դեպքում, նախարարի խոսքով, փոխարինումներ կլինեն։ Ինչ վերաբերում է ցիտրուսային մրգերին, նախարարն ասաց.

Запрет на ввоз турецких товаров не приведет к росту цен в Армении – министр экономики
Запрет на ввоз турецких товаров не приведет к росту цен в Армении, поскольку турецкая продукция не имеет большого удельного веса ни в одном из товарных сегментов, заявил сегодня журналистам  министр экономики Армении Тигран Хачатрян в парламенте.
«Роста цен не может быть по одной простой причине, наши оценки свидетельствуют о том, что те товары окончательного потребления, которые ввозятся из Турции, не превышают стоимость 50 млн. долларов в год. У нас есть импорт, объем которого превышает 5 млрд. Если мы рассмотрим каждый товарный сегмент и даже этот товарный сегмент, составляющий 50 млн. в год, то увидим, что здесь незначительный удельный вес. Следовательно, если одно небольшое количество товара заменяется другим таким же количеством,  это не может повлиять на рыночное равновесие», - сказал министр.
По словам министра, турецкая продукция будет заменена импортом товаров из других стран. Что касается цитрусовых фруктов, то Тигран Хачатрян заявил: