Այլևս պայմաններ առաջադրելու կարիք չկա. Նիկոլ Փաշինյանը՝ Ադրբեջանի հետ լուրջ բանակցությունների մասին
Պատերազմի պայմաններում խոսել բանակցությունների մասին նորմալ է, բայց իրատեսական չէ, գերմանական ARD հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե որո՞նք են պայմաններն Ադրբեջանի հետ լուրջ բանակցությունների համար։
«Ըստ էության, բանակցությունների պայմանները քննարկվել են և համաձայնեցվել հոկտեմբերի 10-ի՝ Մոսկվայի հայտարարության մեջ, որը վերահաստատվել է հետագայում ևս: Մոսկվայի հայտարարությունն ընդունվեց Ռուսաստանի նախագահի միջնորդությամբ: Այնուհետև Ֆրանսիայի, Միացյալ Նահանգների նախագահների միջնորդությամբ վերահաստատվեց, և այնտեղ հստակ գրված է ծրագիրը՝ ըստ էության, համաձայնեցված: Նկատի ունեմ, եթե կան համաձայնեցված կետեր, ի՞նչ իմաստ ունի մեկը մյուսին պայմաններ առաջադրելը, որովհետև ի վերջո դա համատեղ է ընդունվել: Այսինքն, այլևս պայմաններ առաջադրելու կարիք չկա: Պայմաններն այնտեղ ձևակերպված են, և այդ պայմանները մենք համարել ենք ընդունելի», - ասել է վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, թե ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը միակ ձևաչափն է, որտեղ կարող է հարցը քննարկվել և որոշվել:
«Ինչը չի նշանակում, որ միջազգային հանրությունը չպետք է աջակցի Մինսկի խմբի համանախագահությանը: Իհարկե, միջազգային հանրությունը պետք է աջակցի, բայց քննարկումների ձևաչափը հենց դա է», - շեշտել է վարչապետ Փաշինյանը։

Никаких условий уже не нужно выдвигать – Никол Пашинян о предметных переговорах с Азербайджаном
Говорить о переговорах в условиях войны нормально, но нереалистично, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью немецкому телеканалу ARD, отвечая на вопрос, каковы условия для начала предметных переговоров с Азербайджаном.
«По сути, условия переговоров были обсуждены и согласованы в Московском заявлении от 10 октября, которое позже было подтверждено. Московское заявление было принято при посредничестве президента России, затем при посредничестве президентов Франции и США оно было подтверждено. И там четко прописана программа, которая, по сути, согласована. Я имею в виду, если есть согласованные пункты, какой смысл выдвигать друг другу условия, ведь, в конце концов, оно было принято совместно? То есть уже не нужно выдвигать никаких условий. Условия там уже прописаны, и мы сочли их приемлемыми», - сказал премьер-министр.
Никол Пашинян подчеркнул, что Минская группа ОБСЕ это единственный формат, в рамках которого может быть обсужден и решен этот вопрос.
«Это не означает, что международное сообщество не должно поддерживать сопредседателей Минской группы. Конечно, международное сообщество должно поддержать, но формат обсуждений – это Минская группа», - отметил премьер-министр Армении.