Պատրաստ ենք ապահովել շփումներ կալանավորված ահաբեկիչների հետ և տրամադրել տեղեկատվություն. ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դիմում է ՀՀ-ում գործող դիվանագիտական ներկայացուցչություններին
08/11/2020 13:58
ՀՀ գլխավոր դատախազությունն արդեն տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից մի շարք միջազգային պայմանագրերի պահանջների խախտմամբ ՀՀ-ի և Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի, դրա շրջանակներում պատերազմ վարելու արգելված մեթոդներ կիրառելու, համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված կերպով մարդկային և գույքային կորուստներ պատճառելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում կալանավորվել են Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիներ, ազգությամբ արաբ Մուհհրաբ Մուհամմադ Ալ Շխայիրը և Յուսեֆ Ալաբեթ Ալ Հաջին:
Նշվածներից առաջինը Արցախի պաշտպանության բանակի կողմից հայտնաբերվել է 2020թ. հոկտեմբերի 29-ին, իսկ երկրորդը նոյեմբերի 1-ին՝ Արցախի Հանրապետությում իրականացվող ռազմական գործողությունների ընթացքում: Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով (միջազգային ահաբեկչություն), 34-390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 3-րդ մասի 1-ին կետով (միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումները զինված ընդհարումների ժամանակ) և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (վարձկանություն)։
Ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ նշված անձինք Սիրիայի հյուսիսային բնակավայրերից 2020թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին տեղափոխվել են Ադրբեջան Թուրքիայի Հանրապետության միջոցով և Ադրբեջանի զինված ուժերի կազմում, վարձատության դիմաց անօրինական կերպով անմիջականորեն ներգրավվել Արցախի Հանրապետության զինված ուժերի և խաղաղ բնակչության դեմ ռազմագործողություններում, հանցագործություններում:
Միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարում համագործակցության շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դիմում է Հայաստանում գործող օտարերկրյա դիվանագիտական ներկայացուցչություններին, միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարում մասնագիտացած միջազգային շահագրգիռ կազմակերպություններին առ այն, որ վերոնշյալ հանգամանքների առկայության մեջ համոզվելու ցանկություն ունենալու դեպքում պատրաստ ենք համապատասխան հայտի հիման վրա ապահովել շփումները կալանավորված անձանց հետ և տրամադրել վերոնշյալի վերաբերյալ անհրաժեշտ այլ տեղեկատվություն:

Генпрокуратуры Армении готова обеспечить контакты с арестованными террористами и предоставить необходимую информацию всем диппредставительствам
08/11/2020 14:16
Генеральная прокуратура Республики Армения уже сообщала, что в рамках уголовных дел, возбужденных по фактам агрессивной войны военно-политическим руководством Азербайджанской Республики, развязанной против Армении и Республики Арцах в нарушение требований ряда международных договоров, применения в рамках этого запрещенных методов ведения войны, координированного, преднамеренного о целенаправленного причинения людских и имущественных потерь, арестованы граждане Сирийской Арабской Республики, арабы по национальности  Михраб Мухаммад Аль Шхаир и Юсеф Альабет Аль Аджи.
Первый из указанных был обнаружен Армией обороны Арцаха 29-го октября 2020г. а второй – 1-го ноября в ходе военных действий в Республике Арцах. Им предъявлено обвинение по статье 389 (международный терроризм), по пункту 1 части 1, пункту 1 части 3 статьи 34-390 (серьезные нарушения международного гуманитарного права во время вооруженных конфликтов) и по части 3 статьи 395 (наёмничество) Уголовного кодекса РА.
Согласно полученным фактическим данным, указанные лица были переброшены в Азербайджан из северных населенных пунктов Сирии в сентябре- октябре 2020 года посредством Турции и в составе Вооруженных сил Азербайджана, незаконно за плату принимали непосредственное участие в боевых действиях и преступлениях против Вооруженных сил Республики Арцах и мирного населения.
В рамках сотрудничества в борьбе с международным терроризмом Генеральная прокуратура Республики Армения обращается к дипломатическим представительствам, действующим в Армении, международным заинтересованным организациям в сфере борьбы с международным терроризмом по поводу того, что в случае желания ознакомления с фактическими обстоятельствами привлечения наемников террористических группировок в войну против Армении и Республики Арцах Азербайджаном,  на основании соответствующего запроса мы готовы обеспечить контакты с указанными арестованными и предоставить другую необходимую информацию по вышеуказанному.