Պատրաստ ենք ապահովել շփումներ կալանավորված ահաբեկիչների հետ և տրամադրել տեղեկատվություն. ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դիմում է ՀՀ-ում գործող դիվանագիտական ներկայացուցչություններին
08/11/2020 13:58
ՀՀ գլխավոր դատախազությունն արդեն տեղեկացրել է, որ Ադրբեջանի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից մի շարք միջազգային պայմանագրերի պահանջների խախտմամբ ՀՀ-ի և Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի, դրա շրջանակներում պատերազմ վարելու արգելված մեթոդներ կիրառելու, համակարգված, կանխամտածված և նպատակաուղղված կերպով մարդկային և գույքային կորուստներ պատճառելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում կալանավորվել են Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիներ, ազգությամբ արաբ Մուհհրաբ Մուհամմադ Ալ Շխայիրը և Յուսեֆ Ալաբեթ Ալ Հաջին:
Նշվածներից առաջինը Արցախի պաշտպանության բանակի կողմից հայտնաբերվել է 2020թ. հոկտեմբերի 29-ին, իսկ երկրորդը նոյեմբերի 1-ին՝ Արցախի Հանրապետությում իրականացվող ռազմական գործողությունների ընթացքում: Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով (միջազգային ահաբեկչություն), 34-390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 3-րդ մասի 1-ին կետով (միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումները զինված ընդհարումների ժամանակ) և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (վարձկանություն)։
Ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ նշված անձինք Սիրիայի հյուսիսային բնակավայրերից 2020թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսներին տեղափոխվել են Ադրբեջան Թուրքիայի Հանրապետության միջոցով և Ադրբեջանի զինված ուժերի կազմում, վարձատության դիմաց անօրինական կերպով անմիջականորեն ներգրավվել Արցախի Հանրապետության զինված ուժերի և խաղաղ բնակչության դեմ ռազմագործողություններում, հանցագործություններում:
Միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարում համագործակցության շրջանակներում ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դիմում է Հայաստանում գործող օտարերկրյա դիվանագիտական ներկայացուցչություններին, միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարում մասնագիտացած միջազգային շահագրգիռ կազմակերպություններին առ այն, որ վերոնշյալ հանգամանքների առկայության մեջ համոզվելու ցանկություն ունենալու դեպքում պատրաստ ենք համապատասխան հայտի հիման վրա ապահովել շփումները կալանավորված անձանց հետ և տրամադրել վերոնշյալի վերաբերյալ անհրաժեշտ այլ տեղեկատվություն:

The RA Prosecutor General's Office turns to Diplomatic representations and International organizations accredited in the RA
The RA Prosecutor General's Office reported earlier that within the framework of criminal cases initiated regarding the cases of unleashing an aggressive war against the RA and the Republic of Artsakh, in violation of the requirements of a number of international treaties by the military-political leadership of the Republic of Azerbaijan, use of prohibited methods of warfare as well as systematic, deliberate, purposeful infliction of human and property losses, citizens  of the Syrian Arab Republic, Arabians by nationality - Mhrab Muhammad Al Shkher and Youssef El Abed Al Haji were detained.
The first mentioned person was found out on 29.10.2020 and the second one on 01.11.2020 by the Defense Army of Artsakh during the hostilities. Charges were brought against them under Art. 389 ( International terrorism),  Point 1 of Part 1 of Art. 34-390 (Serious breach of international humanitarian law during armed conflicts), and Part 3 of Art. 395 (Mercenaries) of the RA Criminal Code.
According to the obtained factual data the mentioned persons from the northern settlements of Syria in September-October of 2020 were transferred to Azerbaijan through the Republic of Turkey as members of the Armed Forces of Azerbaijan and in exchange of remuneration illegally directly involved in hostilities and crimes against the civilian population and the Armed Forces of the Republic of Artsakh.
Within the framework of cooperation in the fight against international terrorism, the RA Prosecutor General's Office turns to foreign Diplomatic representations accredited in Armenia, interested international organizations specialized in the fight against international terrorism that in case of having a wish to to be sure of the above circumstances on the basis of the corresponding request we are ready to ensure contact with the the indicated arrested persons and provide other necessary information on the abovementioned.