Խորհրդարանի ընդդիմադիր ուժերն առավել քան իրավասու են ունենալ ցանկություն տիրապետել ինֆորմացիայի, որը կապված է Արցախի և ՀՀ սահմանների անվտանգության հետ. Իվետա Տոնոյան
09/11/2020 13:59
Դեռևս հոկտեմբերի 27-ին «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունները դիմել էին վարչապետին՝ առաջարկելով հրավիրել անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստ։
«Ցավոք, մեր այդ առաջարկն այդպես էլ արձագանք չգտավ, իշխանության ներկայացուցիչները սահմանափակվեցին վարչապետի մամուլի խոսնակի այն հայտարարությամբ, թե օրեր առաջ այդ ձևաչափով հանդիպում արդեն իսկ կայացել է։ Սա ինձ համար առավել քան տարօրինակ ձևակերպում է, որովհետև ռազմական դրության պայմաններում, երբ յուրաքանչյուր վայրկյան սահմանին իրավիճակ է փոխվում, կարծում եմ, որ խորհրդարանական ընդդիմադիր ուժերի ներկայացուցիչները, եթե գտնում են այդ անհրաժեշտությունը, ապա հարկ է, որ դրան որոշակի արձագանք լիներ», - ԱԺ-ում այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Իվետա Տոնայանը։
Նա նշեց, որ գրությունից անցել է երկու շաբաթ, այդ հարցերը պատասխան չեն ստացել, դրանց գումարվել են նաև բազմաթիվ այլ հարցեր.
«Այսօր առավել քան անհրաժեշտ ենք դիտարկում նմանատիպ հանդիպման անցկացումը»։
Այս պահի դրությամբ, Տոնոյանի խոսքով, վարչապետից դեռևս որևէ արձագանք չունեն.
«Այն լինելուն պես կներկայացնենք հանրությանը»։
Նրա խոսքով՝ Արցախում իրավիճակի վերաբերյալ ամբողջ տեղեկատվությանը տիրապետում են բացառապես իշխանությունները։
«Եվ այս դեպքում խորհրդարանում ներկայացված ընդդիմադիր քաղաքական ուժերն առավել քան իրավասու են ունենալ ցանկություն տիրապետել ինֆորմացիայի, որը կապված է Արցախի և ՀՀ սահմանների անվտանգության հետ։ Մեր առաջարկ-պահանջը սրանով է պայմանավորված եղել», - ասաց Իվետա Տոնոյանը։
Հիշեցնենք՝ «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցություններն այսօր դիմել են վարչապետին` խորհրդարանական ընդդիմադիր խմբակցությունների հետ անհապաղ հանդիպման պահանջով։

Оппозиционные парламентские партии более чем имеют право на информацию, которая касается безопасности границ Арцаха и Армении – Ивета Тоноян
09/11/2020 14:27
Фракции «Процветающая Армения» и «Светлая Армения» еще 27 октября обратились к премьер-министру Армении с предложением созвать срочное заседание Совета безопасности Армении.
«К сожалению, наше предложение так и не удостоилось ответа, представители власти ограничились заявлением пресс-секретаря премьер-министра о том, что несколько дней назад встреча в таком формате уже состоялась. Для меня это более чем странная формулировка, поскольку я считаю, что если представители парламентской оппозиции видят в этом необходимость в условиях военного положения, когда ситуация на границе меняется каждую секунду, то следует отреагировать на это», - заявила сегодня журналистам член фракции «Процветающая Армения» в парламенте.
Она отметила, что после этого обращения прошли две недели, однако вопросы так и не получили ответа, кроме того, появились также другие вопросы.
«Сегодня мы считает проведение такой встречи более чем необходимым», - сказала она.
По словам Иветы Тоноян, на данный момент, ответ от премьер-министра пока не получен.
«Как только мы его получим, общество будет проинформировано об этом», - отметила депутат.
По ее словам, только власти владеют всей информацией о ситуации в Арцахе.
«И в данной ситуации представленные в парламенте оппозиционные силы более чем правомочны в своем желании получить информацию, которая касается безопасности границ Арцаха и Армении. Наше предложение-требование обусловлено этим», - заявила Ивета Тоноян.
Напомним, парламентские фракции «Процветающая Армения» и «Светлая Армения» сегодня в очередной раз обратились к премьер-министру с требованием провести немедленно встречу с оппозиционными парламентскими фракциями.