Չկա վիրավորում ունեցող զինծառայող կամ քաղաքացիական անձ, ով չի ստացել պատշաճ բուժօգնություն. Առողջապահության նախարար
09/11/2020 11:29
Առողջապահության համակարգը, գերլարված ու գերմոբիլիզացված վիճակում աշխատելով ռազմական գործողություններից տուժածների մասով, թերացում չունի, խորհրդարանում ասաց Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
«Չկա վիրավորում ունեցող զինծառայող կամ քաղաքացիական անձ, ով չի ստացել պատշաճ բուժօգնություն: Այս մասով 100 տոկոսով ծածկում ենք դաշտը, ունենք նաև ռեզերվներ՝ այլ զարգացումների համար, ինչը չի կարելի ասել կորոնավիրուսի մասով: Չնայած մոբիլիզացիային՝ համակարգը, միևնույն է, ունի սահմանափակ ռեսուրսներ», - ասաց նա:
Նախարարը նաև տեղեկացրեց, որ ժամը 9.00-ի դրությամբ 861 քաղաքացի սպասում է իր հերթին կորոնավիրուսով ցուցված բուժօգնություն ստանալու համար: Նրանցից 113-ի մոտ թթվածնի սատուրացիան արյան մեջ 80-ից ցածր է, ինչը, Թորոսյանի խոսքով, ծայրահեղ ծանր վիճակ է:

Нет такого раненого военнослужащего или гражданского лица, которому не оказана надлежащая медицинская помощь – Арсен Торосян
09/11/2020 12:20
В системе здравоохранения, несмотря на сверхнапряженый график работы и полную мобилизацию, нет упущений по части оказании помощи пострадавшим в результате боевых действий, заявил сегодня в парламенте министр здравоохранения Арсен Торосян.
«Нет таких раненых военнослужащих или гражданских лиц, которым не оказана надлежащая медицинская помощь. В этом плане мы на 100% покрываем поле, есть также резервы в случае непредусмотренных развитий, чего нельзя сказать о коронавирусе. Несмотря на мобилизацию, в системе, тем не менее, ресурсы ограничены», - сказал Арсен Торосян.
Министр также сообщил, что по состоянию на 9:00, 861 больных коронавирусом граждан ждут госпитализации. У 113 из них сатурация кислорода в крови составляет менее 80%, что, по словам Арсена Торосяна, крайне тяжелое состояние.