Վլադիմիր Պուտին. Սիրիայում միջազգային ահաբեկչության օջախը փաստացի վերացվել է
Միջազգային ահաբեկչության օջախը Սիրիայում փաստացիորեն վերացվել է: Այս մասին, այսօր հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ-Ասադի հետ տեսակապի միջոցով հանդիպման ժամանակ:
«Ռուսաստանը շարունակում է բուռն ջանքեր գործադրել սիրիական հանրապետությունում երկարաժամկետ կարգավորման խթանման, նրա ինքնիշխանության, անկախության, միասնության և տարածքային ամբողջականության վերականգնման համար», - ասել է Պուտինը՝ նշելով Աստանայի ձևաչափով իրականացվող արդյունավետ աշխատանքն՝ Իրանի և Թուրքիայի գործընկերների մասնակցությամբ:
«Համատեղ ջանքերով մենք կարողացանք շատ բանի հասնել. Սիրիայում միջազգային ահաբեկչության օջախը փաստացիորեն վերացվել է, բռնության մակարդակը նկատելիորեն կրճատվել է, խաղաղ կյանք է հաստատվում, ՄԱԿ-ի հովանու ներքո ընթանում է ներառական քաղաքական գործընթաց», - հայտարարել է Ռուսաստանի ղեկավարը:
ՌԴ նախագահն ընդգծել է, որ այս փուլում մեծ նշանակություն ունի Սիրիայի հետկոնֆլիկտային վերակառուցման և, առաջին հերթին, սիրիացի փախստականների և ներքին տեղահանվածների հայրենիք վերադառնալը:
«Այսօր, ցավոք, Սիրիայից դուրս կա ավելի քան 6,5 միլիոն փախստական: Նրանց ճնշող մեծամասնությունն աշխատունակ քաղաքացիներ են, ովքեր կարող էին և պետք է մասնակցեն իրենց երկրի վերականգնմանը: Բացի այդ, նրանց վերադարձը բխում է նաև հյուրընկալող պետությունների, առաջին հերթին՝ Սիրիայի հարևանների ներքին շահերից, քանի որ նրանց վրա բեռը բավականին լուրջ է, նրանք ստիպված են զգալի ծախսեր կրել սիրիացիների ժամանակավոր տեղակայման և ապահովման համար: Էլ չենք ասում այն մասին, որ երիտասարդներից փախստականները հաճախ ընկնում են արմատական տարրերի ազդեցության տակ, միանում են գրոհայինների շարքին և կարող են սպառնալիք հանդիսանալ ընդունող երկրների համար», - նշել է Պուտինը:

Путин: Очаг международного терроризма в Сирии фактически ликвидирован
Очаг международного терроризма в Сирии фактически ликвидирован. Об этом сегодня, 9 ноября, заявил президент России Владимир Путин в ходе встречи с президентом Сирии Башаром Асадом в режиме видеоконференции.
«Россия продолжает прилагать активные усилия по содействию долгосрочному урегулированию в Сирийской Республике, восстановлению ее суверенитета, независимости, единства и территориальной целостности», — сказал Путин, отмечая эффективную работу, проводимую в рамках Астанинского формата с участием партнеров из Ирана и Турции.
«Совместными усилиями нам удалось многого достичь: очаг международного терроризма в Сирии фактически ликвидирован, заметно снижен и уровень насилия, налаживается мирная жизнь, ведется инклюзивный политический процесс под эгидой Организации Объединенных Наций», — констатировал глава российского государства.
Как подчеркнул президент, важное значение на данном этапе имеет и задача постконфликтного восстановления Сирии, и, в первую очередь, возвращение на родину сирийских беженцев и внутренне перемещенных лиц.
«На сегодняшний день за пределами Сирии находятся, к сожалению, более 6,5 миллионов беженцев. Подавляющее большинство из них — трудоспособные граждане, которые могли бы и должны участвовать в восстановлении своей страны. Кроме того, их возвращение отвечает и внутренним интересам принимающих государств, прежде всего соседей Сирии, поскольку нагрузка на них достаточно серьезная, они вынуждены нести значительные расходы по временному размещению и обеспечению сирийцев. Не говорю уже о том, что беженцы из числа молодежи зачастую попадают под влияние радикальных элементов, вступают в ряды боевиков и могут представлять угрозу для стран пребывания», — указал Путин.