Նիկոլ Փաշինյանը լիազորված չէ ժողովրդի անունից նմանաբովանդակ փաստաթուղթ ստորագրելու. Փաստաբանների պալատի նախագահ
Իմ կարծիքով, 9 կետից կազմված հաշտության համաձայնագիրը պարունակում է միջազգային պայմանագրի դրույթներ, հետևաբար վարչապետը չէր կարող այն ստորագրել, Facebook-ում գրել է Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը։
«Մասնավորապես, այս համաձայնագիրը վերաբերում է հաշտությանը, ինչպես նաև Հայաստանի տարածքով Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև տրանսպորտային կապերի ստեղծմանը, որը ՀՀ քաղաքացիների համար կարող է որոշակի սահմանափակումներ նախատեսել այդ տարածքներից օգտվելու առումով:
Բացի վերոգրյալից, վարչապետը լիազորված չէ ժողովրդի անունից նմանաբովանդակ փաստաթուղթ ստորագրելու՝ ժողովրդի կամքին հակառակ:
Իմ կարծիքով այս իրավիճակից ելքը կարող է լինել Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը, այս փաստաթղթի իրավազորությունը չընդունելը և միասնական ուժերով Հայաստանի և Արցախի պաշտպանությունը կազմակերպելը:
1. Վստահ եմ, որ Ռուսաստանը նույնպես կհարգի հայ ժողովրդի որոշումը և չի ցանկանա կորցնել հայ ժողովրդի վստահությունը:
2. Պետք է զանգվածային անկարգություններից և այլ անօրինական գործողություններից խուսափենք:
3. Համաձայնագրի ադրբեջանանպաստ տեքստին չեմ անդրադառնում: Օրինակ՝ նշվել է «Հայաստանի Հանրապետությունը Քելբաջարի շրջանը կվերադարձնի Ադրբեջանի Հանրապետությանը»: Ստացվում է Հայաստանն է վերցրել», -գրել է Արա Զոհրաբյանը։

Никол Пашинян не уполномочен от имени народа подписывать документ аналогичного содержания – Ара Зограбян
10/11/2020 11:36
Считаю, что состоящее из 9 пунктов соглашении о прекращении огня содержит положения международного договора, следовательно, премьер-министр не мог его подписать, написал на своей странице в Facebook председатель Союза адвокатов Армении Ара Зограбян.
«В частности, это соглашение касается мира, а также создания по территории Армении транспортного сообщения между западными районами Азербайджанской Республики и Нахичеванской Автономной Республикой, которое может предусматривать определенные ограничения для граждан в плане пользования этой территорией.
Кроме вышеизложенного, премьер-министр не уполномочен от имени народа подписывать документ аналогичного содержания – против воли народа.
На мой взгляд, выходом их этой ситуации может стать отставка Никола Пашиняна, непринятие правомочности этого документа и организация общими силами защиты Армении и Арцаха.
1. Уверен, что Россия также будет уважать решение армянского народа и не захочет потерять доверие армянского народа.
2. Нужно избежать массовых беспорядков и аналогичных незаконных действий.
3. Не хочу обращаться к полностью проазербайджанскому тексту документа. Например, отмечается: «Республика Армения до 15 ноября 2020 года возвращает Азербайджанской Республике Кельбаджарский район». Получается, что захватили Армению», - написал Ара Зограбян.