Հետևողականորեն ամեն ինչ արվել է թիկունքը թուլացնելու համար. քաղաքական իշխանությունը եղել է դավադիր ուժ. ՀՅԴ գործիչ
10/11/2020 14:08
Մենք գնահատել ենք, որ պատերազմական իրավիճակում օրվա իշխանության ձեռնարկած քայլերը համարժեք չեն ստեղծված իրավիճակին, սակայն ՀՅԴ-ի այդ գաղափարը վարկաբեկվել է՝ ներկայացվելով որպես իշխանության համար պայքար, տեսաուղերձում ասել է ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը:
Դաշնակցական գործիչը շեշտել է՝ երբ հայ զինվորը սահմանին կռվում էր, խիստ անհասկանալի էր երկրի վարչապետի՝ ուղիղ եթերում բարձրաձայնած հնարավոր ծանր զիջումների մասին հայտարարությունը:
«Այս ամբողջ ժամակահատվածում թիկունքում եղել է անկազմակերպ վիճակ, զորահավաքը տեղի է ունեցել անկազմակերպ, մատակարարումը ունեցել է խնդիրներ, կազմակերպական բազմաթիվ խնդիրներ են առաջացել, սակայն ղեկավարությունը համապատասխան քայլեր չի ձեռնարկել», - ասաց Սաղաթելյանը:
Նրա խոսքով՝ 35 օր պետական համակարգը ստել է ժողովրդին՝ կեղծ տեղեկություններ տալով:
«Երբ կորցրել էինք Ֆիզուլին, Ջաբրաիլը, Հադրութը, իրենք հակառակն էին պնդում՝ ասելով, որ հաղթել ենք: Հետևողականորեն ամեն ինչ արվել է՝ թիկունքը թուլացնելու համար, քաղաքական իշխանությունը եղել է դավադիր ուժ: Փորձել գտնել մեղավորներ, չի ստացվելու, առաջին մեղավորը և պատասխանատուն ՀՀ իշխանությունն է, որը կռվի իմիտացիա է արել, երկիրը հասցրել վտանգի առաջ», - նշեց Իշխան Սաղաթելյանը:

Предпринимались последовательные шаги для ослабления тыла, политическая власть оказалась в руках заговорческой силы – Ишхан Сагателян
10/11/2020 15:27
Мы считали, что предпринимаемые действующей властью в военном положении шаги не соразмерны создавшейся ситуации, однако эта идея АРФ «Дашнакцутюн» была дискредитирована и представлена как борьба за власть, заявил сегодня представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» Ишхан Сагателян в своем видеобращении.
Представитель АРФД отметил, что заявление премьер-министра о возможных болезненных уступках было совершенно непонятным, когда армянский солдат сражался на передовой.
«Все это время в тылу царила неорганизованная обстановка, мобилизация проходила неорганизованно, были проблемы со снабжением, возникало множество организационных проблем, однако власти не предпринимали соответствующих действий», - сказал Ишхан Сагателян.
По его словам, в течение 35 дней государственная система врала народу, предоставляя ложную информацию.
«Когда потеряли Физули, Джебраил, Гадрут, они утверждали обратное, говоря, что мы победили. Последовательно предпринималось все для ослабления тыла, политическая власть была заговорческой силой. Попытки найти виновных – не сработают, виновным и ответственным в первую очередь является политическая власть Армении, которая создавала имитацию войны и довела страну до такой угрозы», - заявил Ишхан Сагателян.