Լավրովը պատմել է Պուտինի ու Փաշինյանի զրույցի մասին
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը հայտնել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նոյեմբերի 11-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
«Մենք շփվում ենք մեր հայ գործընկերների հետ, երեկ նախագահ Պուտինը խոսել է վարչապետ Փաշինյանի հետ», - ասել է նա լրագրողներին:
Լավրովը հավելել է, որ առավոտյան ինքը զրույց է ունեցել Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ:
Նախարարի խոսքով՝ ինքը համոզված է, որ Հայաստանի կառավարությունը հասկանում է իր լիարժեք պատասխանատվությունը ղարաբաղյան հակամարտության գոտում տիրող իրավիճակի համար և գիտակցում է, որ հրադադարի պայմանագրեր է կնքել՝ ելնելով իր ժողովրդի բարձրագույն շահերից:

Lavrov: Armenia realizes its responsibility for the situation, signed agreement stemming from people’s interests
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov stated that Russia’s President Vladimir Putin had a phone conversation with Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan on November 11.
“We are speaking with our Armenian partners, yesterday president Putin spoke with Prime Minister Pashinyan,” he told the reporters.
Lavrov added that in the morning today he had phone conversation with Armenia’s foreign minister Zohrab Mnatsakanyan.
The minister said he is convinced that Armenia’s government understands its full responsibility for the situation in the Nagorno Karabakh conflict zone and realizes that it signed ceasefire agreement stemming from the highest interests of its people.
“And I am convinced that the completeness of the agreement will be maintained and applied,” he said.