Լավրով. Ղարաբաղի կարգավիճակը կորոշվի շրջանի բնակիչների իրավունքների հստակեցումից հետո
Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը կորոշվի այդ շրջանի բոլոր կատեգորիաների բնակիչների իրավունքների հստակեցումից հետո: Այս մասին հինգշաբթի հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ռուսական ու արտասահմանյան լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում:
«Մենք ելնում ենք այն ենթադրությունից, որ այս կարգավիճակը որոշվելու է կախված այն բանից, թե ինչ գործողություններ պետք է ձեռնարկենք մենք՝ օգնելու վերականգնել էթնո-դավանանքային ներդաշնակությունը Լեռնային Ղարաբաղում, ինչպես դա եղավ երկար տարիներ, մինչ ԽՍՀՄ փլուզման ժամանակ պատերազմը, որն աղետալի հետևանքներով ավարտվեց», - ընդգծել է նա:
«Կարգավիճակը կարող է որոշվել միայն այն բանից հետո, երբ պարզ լինի, թե ինչ իրավունքներ կտրամադրվեն բոլոր նրանց, ովքեր ապրում էին Լեռնային Ղարաբաղում և իրավունք ունեն վերադառնալ այնտեղ, և, իհարկե, նրանց, ովքեր շարունակել են մնալ այս տարածքում», - հավելել է նախարարը:

Лавров сообщил, что статус Карабаха определят после прояснения прав жителей региона
Статус Нагорного Карабаха будет определен после прояснения прав всех категорий жителей этого региона. Об этом глава МИД России Сергей Лавров сказал в четверг в интервью российским и иностранным СМИ.
«Мы исходим из того, что этот статус будет определяться в зависимости от того, какие действия мы все должны предпринять, чтобы помочь восстановить этноконфессиональное согласие в Нагорном Карабахе, как это было долгие годы, пока там не началась во время развала СССР война, завершившаяся очень плачевными последствиями», - подчеркнул он.
«Определить статус можно исключительно после того, как будет понятно, какие права будут предоставлены всем тем, кто жил в Нагорном Карабахе и имеет право туда вернуться, и, конечно, тем, кто продолжал все время находиться на этой территории», - добавил министр.