Լավրով. Ղարաբաղի կարգավիճակը կորոշվի շրջանի բնակիչների իրավունքների հստակեցումից հետո
Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը կորոշվի այդ շրջանի բոլոր կատեգորիաների բնակիչների իրավունքների հստակեցումից հետո: Այս մասին հինգշաբթի հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ռուսական ու արտասահմանյան լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում:
«Մենք ելնում ենք այն ենթադրությունից, որ այս կարգավիճակը որոշվելու է կախված այն բանից, թե ինչ գործողություններ պետք է ձեռնարկենք մենք՝ օգնելու վերականգնել էթնո-դավանանքային ներդաշնակությունը Լեռնային Ղարաբաղում, ինչպես դա եղավ երկար տարիներ, մինչ ԽՍՀՄ փլուզման ժամանակ պատերազմը, որն աղետալի հետևանքներով ավարտվեց», - ընդգծել է նա:
«Կարգավիճակը կարող է որոշվել միայն այն բանից հետո, երբ պարզ լինի, թե ինչ իրավունքներ կտրամադրվեն բոլոր նրանց, ովքեր ապրում էին Լեռնային Ղարաբաղում և իրավունք ունեն վերադառնալ այնտեղ, և, իհարկե, նրանց, ովքեր շարունակել են մնալ այս տարածքում», - հավելել է նախարարը:

NK status to be decided after clarification of rights of people living there: Lavrov
Nagorno Karabakh status will be determined after the rights of all people of the region will be clarified, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said on Thursday.
“We are proceeding from the premise that the status is determined depending on what actions we must undertake to help restore the ethno-confessional consent in Nagorno Karabakh like it was for many years until the war broke there after collapse of the USSR which ended with very sad consequences,” he stressed.
“Status may be determined exclusively after it becomes clear what rights those who lived in Nagorno Karabakh and those who have right to return there and of course for those who stayed in that territory for all this time,” he said.