Ռուսաստանը Մի-8 և Մի-24 ուղղաթիռներ կկիրառի Ղարաբաղում խաղաղապահ գործողություններում
Ռուս զինվորականները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում խաղաղապահ գործողության շրջանակում օգտագործելու են Մի-8 և Մի-24 ուղղաթիռներ: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով ՌԴ ՊՆ-ին:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Ան-124 ինքնաթիռը Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերի ութ ուղղաթիռ է հասցրել Երևանի օդանավակայան:
«Ուղղաթիռները ներգրավված կլինեն խաղաղապահ գործողություններին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի և ռազմական գործողությունների վերահսկման գոտիների օդային դիտարկում իրականացնելու համար», - ասել են Պաշտպանության նախարարությունում:
Ուղղաթիռների օգնությամբ խաղաղապահ զորախմբի նյութատեխնիկական միջողները և անձնակազմը առաքվում է դժվարամատչելի տարածքներ:

Russian military helicopters to be engaged in peacekeeping operations in Karabakh conflict zone
Russian military helicopters Mi-8 and Mi-24 are also involved in the peacekeeping operations for the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, RIA Novosti reported, citing the Russian Defense Ministry.
"The helicopters will be involved in the conducting of peacekeeping operations—to carry out aerial monitoring—in the areas of overseeing the ceasefire and the cessation of hostilities in the Nagorno-Karabakh conflict zone," the respective statement said in particular.
In addition, these helicopters will transport logistics equipment and peacekeeping personnel to hard-to-reach areas.