Այս փաստաթղթով ոչ միայն տարածքներ կորցրեցինք, այլև՝ ավելի քան 50 մլրդ ԱՄՆ դոլարի պարտավորություն դրվեց Հայաստանի վրա. Գևորգ Կոստանյան
12/11/2020 14:37
Այս փաստաթղթով ոչ միայն տարածքներ կորցրեցինք, այլև՝ ավելի քան 50 մլրդ ԱՄՆ դոլարի պարտավորություն դրվեց Հայաստանի վրա, որը վճարելու ենք մենք ու մեր սերունդները, այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ նախկին ներկայացուցիչ Գևորգ Կոստանյանը։
«Դեռևս երկու տարի առաջ ահազանգել էի, որ Ադրբեջանը Հայաստանի դեմ հայց է նախապատրաստում՝ կապված Արցախում և 7 շրջաններում Ադրբեջանի կողմից իբր թե կրած նյութական վնասի փոխհատուցման կապակցությամբ: Սակայն նրանք չէին կարողանում հայց ներկայացնել, քանի որ չունեին բավարար ապացույցներ առ այն, որ Հայաստանն է պատասխանատու սուբյեկտը: Նրանք վարձել էին վնասների հաշվարկման միջազզգային կազմակերպություն, որը գնահատել էր Ադրբեջանին հասցված վնասները` ավելի քան 50 մլրդ ԱՄՆ դոլար:
Օրերս Ադրբեջանի նախագահը հայտարարեց, որ Ադրբեջանը իսկապես նման հայց նախապատրաստում է Հայաստանի դեմ:
Վստահ եմ՝ նման հայցի ուղղությամբ աշխատանքներն ակտիվացել են, քանի որ Հայաստանի վարչապետը նոյեմբերի 10-ին ստորագրելով հայտնի փաստաթուղթը՝ ըստ էության հաստատել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն է հանդիսանում պարտավորության սուբյեկտ, և դրանով իսկ ուղղակիորեն ստանձնել է պարտավորություն ցանկացած պատճառված վնասի համար:
Ամենայն պատասխանատվությամբ զգուշացնում եմ, որ, եթե ժամանակին չձեռնարկենք գրագետ իրավական հակահարված` Նիկոլ Փաշինյանի ստորագրած խայտառակ փաստաթուղթը մեզ համար առաջացնելու է նաև ֆինանսական լուրջ խնդիրներ, որը անգամ մեր սերունդները չեն կարողանալու վճարել:
Որպեսզի բացառենք նման զարգացումները, Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականն առաջին անհրաժեշտ հրամայականն է, ոչ միայն՝ քանի որ վերջինս իրավասու չէր ստորագրել նման փաստաթուղթ նման պայմաններով, այլև՝ եթե ոչ ամբողջությամբ, ապա, առնվազն մասնակիորեն չեղարկել և տարածքային, և նաև ֆինանսական ահռելի պարտավորությունների առաջացումը մեր և մեր  սերունդների համար», - նշված է հայտարարության տեքստում:

По этому документу Армения не только потеряла территории, но взяла на себя финансовое обязательство в размере более чем на 50 млрд – Геворк Костанян
12/11/2020 16:14
Согласно подписанному документу, мы не только потеряли территории, но и на Армению наложено обязательство в размере более чем на 50 млрд. долларов, которое будем платить мы и наши поколения, говорится в заявлении, распространенном бывшим  генеральным прокурором Армении, бывшим представитель Армении в Европейском суде по правам человека Геворком Костаняном.
«Еще два года назад мы предупреждали, что Азербайджан готовит иск против Армении, связанный с компенсацией в связи с якобы понесенным Азербайджаном материальным ущербом в Арцахе и семи районах. Однако они не могли представить этот иск, так как не обладали достаточными доказательствами того, что Армения является ответственным субъектом. Они наняли международную организацию по подсчету ущерба, которая оценила нанесенный Азербайджану ущерб в размере более 50 млрд. долларов.
На днях президент Азербайджана заявил, что Азербайджан действительно готовит подобный иск против Армении.
Уверен, что работы в этом направлении активизировались, так как премьер-министр Армении, подписав 10 ноября известный документ, подтвердил по сути, что Республика Армения является субъектом обязательства, и тем самым непосредственно взял на себя обязательство за любой нанесенный ущерб.
Со всей ответственностью предупреждаю, что если мы вовремя не предпримем грамотного юридического контрудара, подписанный Николом Пашиняном позорный документ приведет также к возникновению серьезных финансовых проблем для нас, которые не смогут заплатить даже наши потомки.
Чтобы избежать подобных развитий, в первую очередь необходима отставка Никола Пашиняна и не только, поскольку он не был уполномочен подписывать такой документ на таких условиях. Кроме того, это предоставит возможность, если не полностью, то хотя бы частично признать недействительными возникновение как территориальных, так и финансовых огромных обязательств перед нами и нашими поколениями», - отмечается в заявлении Геврка Костаняна.