Լեռնային Ղարաբաղի հարցով եռակողմ հայտարարությունը քաղաքական կարգավորման փաստաթուղթ չէ. ՀՀ վարչապետ
Համատեղ հայտարարության որոշումն, ըստ էության, մարտական գործողությունների օպերատիվ կառավարման տրամանաբանության մեջ է տեղի ունեցել, Առաջին ալիքի եթերում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Նույնն է, եթե ասենք՝ մեր ստորաբաժանումը ինչ-որ մի տարածքից հետ է քաշվել, կամ ինչ-որ տարածքում որոշել է գրոհել՝ ինչո՞ւ այդ հարցը չի քննարկվել ԱԺ-ում», - ասաց նա:
Փաշինյանի խոսքով՝ փաստաթութը ոչ միայն հանձնելու, որքան պահպանելու մասին է, ստեղծվել է մի իրավիճակում, երբ կանխատեսելի կորուստները, ռազմական գնահատականով, անխուսափելիորեն պետք է տեղի ունենային:
Անդրադառնալով քննարկումներին՝ վարչապետն ասաց, որ քննարկման տրամանաբանությունը պետք է հասկանալ.
«Ի՞նչ են առաջարկում անել՝ հետ պտտե՞լ, վերսկսե՞լ ռազմական գործողությունները, թե՞ ինչ սցենարով գնալ»:
Վարչապետի խոսքով՝ քննարկում, որպես այդպիսին, դեռ նոր պետք է սկսվի.
«Քննարկումը դիվանագիտական բնույթի է, դա, կարծում եմ, տեղի կունենա շատ երկար, որովհետև ուզում եմ բոլորի ուշադրությունը հրավիրել, որ սա ռազմական գործողությունների դադարի մասին փաստաթուղթ է»:
Փաշինյանն ընդգծեց, որ սա քաղաքական կարգավորման փաստաթուղթ չէ:
«Կան նախադասություններ, որոնք պետք է դառնան քաղաքական բովանդակություն: Այդ փուլում քննարկումներ տեղի կունենան, այդ դեպքում էլ քննարկման հիմանական ֆորմատը լինելու է կառավարության ներսում»:

Statement on Nagorno Karabakh is not document of political settlement – Pashinyan
The trilateral statement on Nagorno Karabakh is not a document of political settlement, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said in an interview to Public TV.
“It is a document on cessation of hostilities and is not a document of political settlement. There are terms, sentences that should be interpreted and get political contents,” Pashinyan said.
He stressed that the discussions over the statement will be of diplomatic nature inside the government.
Pashinyan stressed that he did not heard from his opponents proposals on denunciation of the document.
“We can just take and tear off the document, but we must also realize the consequences. It means we are returning to the situation existing before the signing,” he said.