ԵՄ-ն մարդասիրական օգնություն է խոստացել Հայաստանին և Ադրբեջանին
Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը հավաստիացրել է Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարներին խաղաղ բնակչության համար մարդասիրական օգնություն տրամադրելու Եվրամիության պատրաստակամության մասին, հինգշաբթի երեկոյան հայտնել են Եվրոպական արտաքին ծառայությունից:
Բորելը Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարներ Ջեյհուն Բայրամովի և Զոհրաբ Մնացականյանի հետ հեռախոսով քննարկել է հրադադարի մասին համաձայնագիրը: ԵՄ դիվանագիտության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ ռազմական գործողությունների դադարեցումը հնարավորություն կտա ջանքեր գործադրել հակամարտության հուսալի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ և կանխել մարդկային հետագա տառապանքները:
«Նա ընդգծել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է տրամադրել հետագա մարդասիրական օգնություն՝ հակամարտությունից տուժած խաղաղ բնակչության կարիքները հոգալու համար, և արդեն իսկ տրամադրել է շուրջ 1 միլիոն եվրո շտապ օգնության համար», - ասված է հայտարարության մեջ:

Евросоюз пообещал гуманитарную помощь Армении и Азербайджану
Представитель ЕС по иностранным делам Жозеп Боррель заверил глав МИД Азербайджана и Армении в готовности Евросоюза предоставить гуманитарную помощь для гражданского населения, сообщила в четверг вечером Европейская внешнеполитическая служба.
В коммюнике ЕВС говорится, что Боррель по телефону обсудил соглашение о прекращении огня с министрами иностранных дел Азербайджана и Армении Джейхуном Байрамовым и Зограбом Мнацаканяном. Глава дипломатии ЕС выразил надежду, что прекращение боевых действий позволит приложить усилия к надежному мирному урегулированию конфликта и предотвратит дальнейшие человеческие страдания.
«Он подчеркнул, что ЕС готов предоставить дальнейшую гуманитарную помощь для удовлетворения потребностей гражданского населения, пострадавшего от конфликта, и уже выделил около 1 млн евро на чрезвычайную помощь», — отмечается в сообщении.