Մնացականյանը Լավրովի հետ հեռախոսազրույցում ընդգծել է արցախահայության համապարփակ անվտանգության երաշխավորման առաջնահերթությունը
13/11/2020 20:50
Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցավ Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ, հայտնում են ԱԳՆ-ից:
Արտգործնախարարները մտքեր են փոխանակել  Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի նոյեմբերի 10-ի հրադադարի հաստատման և ռուս խաղաղապահների տեղակայման վերաբերյալ համատեղ հայտարարության դրույթների գործնական իրականացման հարցերի և տարածաշրջանում ստեղծված իրադրության շուրջ: Նախարար Մնացականյանն ընդգծել է արցախահայության համապարփակ անվտանգության երաշխավորման առաջնահերթությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Արցախում հումանիտար ճգնաժամի հասցեագրման ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից տեղում ձեռնարկվելիք քայլերը:

Мнацаканян в телефонном разговоре с Лавровым подчеркнул приоритетность гарантирования всеобъемлющей безопасности армян Арцаха
13/11/2020 21:16
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 13 ноября провел телефонный разговор с главой МИД России Сергеем Лавровым.
Министры иностранных дел обменялись мнениями по вопросам практической реализации положений Совместного заявления премьер-министра Республики Армения, президента Азербайджанской Республики и президента Российской Федерации о прекращении огня от 10 ноября и о размещении российских миротворцев, а также сложившейся в регионе ситуации. Министр Мнацаканян подчеркнул приоритетность гарантирования всеобъемлющей безопасности армян Арцаха.
Собеседники также обсудили шаги, которые международное сообщество должно предпринять для решения гуманитарного кризиса в Арцахе.