Դավիթ Տոնոյան, Օնիկ Գասպարյան, դուք լավ գիտեք՝ պատերազմը կանխելու 1-ին միջնորդությունը երբ եղավ. խնդրում եմ՝ վարչապետի ներքաղաքական թատրոնի մեջ չմտնեք. Աբրահամյան
13/11/2020 21:14
Դավիթ Տոնոյան, Օնիկ Գասպարյան, տղերք, դուք ամենից լավ գիտեք, թե այս պատերազմը կանխելու առաջին միջնորդությունը երբ եղավ, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի նախկին նածագահ Բակո Սահակյանի խորհրդական, «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի տնօրեն Տիգրան Աբրահամյանը:
«ՌԴ ԱԳ նախարար Լավրովը դրա մասին բաց խոսեց դեռ հոկտեմբերի սկզբին, օրեր հետո նույն առաջարկի մասին խոսեց ՌԴ նախագահ Պուտինը։ ՀՀ վարչսպետը ՉԸՆԴՈՒՆԵՑ։
Այդ ժամանակ դեռ խոսք էր գնում 5+2 շրջանի մասին՝ Բերձորի միջանցքով և քննարկման ենթակա մի շարք դրույթներով։
Դուք ինձանից շատ-շատ լավ գիտեք այդ պահի դրությամբ զոհերի, մեր տարածքային կորուստների մասին. համոզված եմ, որ ամենօրյա ռեժիմով նաև իրադրության վիճակ եք փոխանցել վարչապետին։
Ցավոք, վարչապետը ժամանակին չլսեց ձեր հորդորները, չգիտակցեց ձեր տված իրադրային գնահատականները, չկանխեց Արցախի տարածքների կորուստներն ու մարդկային զոհերը և միայն պատերազմի 43-44-րդ օրը որոշում կայացրեց, երբ արդեն կորցրել էինք Ջեբրայիլը, Ֆիզուլին, Զանգելանը, Կուբաթլուն, Հադրութի շրջանը (բացառությամբ մի գյուղի), հատվածներ, գյուղեր Ասկերանի և Մարտունու շրջաններից, Թալիշն ու որոշ վերապահումներով Մատաղիսը։ Կորցրել էինք բերդաքաղաք Շուշին։
Ստորագրված ողբերգական փաստաթղթով մինչև դեկտեմբերի 1-ը Ադրբեջանին կհանձնվի մեր անառիկ Շահումյանի շրջանը՝ Քարվաճառ շրջկենտրոնով, Աղդամն ու Քաշաթաղը, էլ չեմ խոսում Ադրբեջանից Նախիջևան միջանցքի և ստորագրված փաստաթղթի այլ վտանգավոր դրույթների մասին։
Հիմա այս նույն վարչապետը փորձում է արդարանալ։ Արցախի նախագահն ու ՀՀ վարչապետը թեման փորձում են ջարդել զինված ուժերի գլխին։
Մենք չենք կարող սա թույլ տալ, մենք չենք կարող թույլ տալ՝ վարկաբեկելու մեր բանակը, մենք թույլ չենք տա նեղացնելու մեր սպաներին, պայմանագրայիններին, ժամկետայիններին, պահեստազորին և աշխարհազորայինին։ Ինչ խնդիր եղել է, դուք լավ գիտեք դրա պատճառները։
Դուք ինձանից լավ գիտեք, որ պատերազմը, ՀՀ և Արցախի անվտանգային վտանգները ընդհանրապես չեն նվազել, իսկ միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կտրվածքով աճել։
Այս պայմաններում մենք՝ բանակի և մեր երկրի անվտանգության մասին մտահոգ, զբաղվող քաղաքացիներս պետք է աջակցենք բանակի ապաքինմանը, մշակենք վերքերը, հոգ տանենք մեր զոհվածների ընտանիքների մասին, արժանին մատուցենք այն անձանց, ովքեր փառքով անցան պատերազմի քննությունը։
Խնդրում եմ՝ վարչապետի ներքաղաքական թատրոնի մեջ չմտնեք, մեր անելիքնեին այլ տեղ են։ Այլ տեղ», - գրել է Աբրահամյանը:

Давид Тоноян, Оник Гаспарян, вы лучше всех знаете, когда было предложено первое посредничество для предотвращения этой войны – Тигран Абрамян
13/11/2020 22:38
Давид Тоноян, Оник Гаспарян, вы лучше всех знаете, когда было предложено первое посредничество для предотвращения этой войны, написал на своей странице в Facebook бывший советник президента Арцаха Бако Саакяна, руководитель аналитического центра «Энакет» Тигран Балаян.
«Глава МИД РФ Сергей Лавров открыто говорил об этом еще в начале октября, через несколько дней об этом предложении сказал также президент РФ Владимир Путин. Премьер-министр НЕ ПРИНЯЛ.
Тогда еще речь шла о 5+2 районах – по Бердзорскому коридору и рядом положений, подлежащих обсуждению.
Вы лучше меня знаете о количестве наших жертв, наших территориальных потерях на тот момент: уверен, что в каждодневном режиме также докладывали обстановку премьер-министру.
К сожалению, премьер-министр вовремя не прислушался к вашим призывам, не осознал представленные вами оценки ситуации, не предотвратил потерю территорий Арцаха и человеческие жертвы и принял решение только на 43-44 день войны, когда мы уже потеряли Джебраил, Физули, Зангелан, Кубатлу, Гадрутский район (за исключением одной деревни), участки, села Аскеранского и Мартунинского районов, Талиш и с некоторыми оговорками Матагис. Потеряли город-крепость Шуши.
Подписанным трагическим документом до 1 декабря мы должны передать Азербайджану наш Шаумянский район – с районным центром Карвачар, Агдам и Кашатаг, не говоря уже о коридоре из Азербайджана в Нахичеван и других опасных положениях подписанного документа.
Сейчас этот же премьер пытается оправдаться. Президент Арцаха и премьер-министр Армении пытаются свалить все на Вооруженные силы.
Мы не можем допустить этого, мы не можем позволить дискредитировать нашу армию, мы не позволим обижать наших солдат, контрактников, военнослужащих срочной службы, резервистов и ополченцев. Вы очень хорошо знаете причины всех проблем.
Вы лучше меня знаете, что война, угрозы безопасности Армении и Арцаха вообще не уменьшились, а возросли в среднесрочном и долгосрочном плане.
В этих условиях мы, обеспокоенные, занимающиеся безопасностью армии и нашей страны граждане должны способствовать оздоровлению армии, заживлять раны, заботиться о семьях наших погибших, воздавать должное тем людям, которые прошли экзамен войны.
Прошу, не становитесь участником внутриполитического театра премьер-министра, наше дело – в другом месте. В другом», - написал Тигран Абрамян.