Արցախից Հայաստան եկած մարդկանց խնդիրները շատ են՝ սկսած կեցությունից, սննդից, տաք հագուստից. Օպերատիվ շտաբի համակարգող
13/11/2020 12:43
Հայաստանում Արցախի կառավարության օպերատիվ շտաբի հիմնական հարցը ՀՀ ժամանակավորապես տեղափոխված ԱՀ քաղաքացիների սոցիալ-տնտեսական խնդիրների համակարգումն է, լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց շտաբի համակարգող, ԱՀ աշխատանքի և սոցիալական և բնակարանային հարցերի նախարար Միքայել Միրաբյանը:
ՀՀ-ում Արցախի կառավարության օպերատիվ շտաբը տեղակայված է Գարեգին Նժդեհի 23/1 հասցեում։
«Այս ժամանակահատվածում շտաբը կարողացել է կարգավորել սոցիալական, իրավական, առողջապահական, կրթական մի շարք խնդիրներ։ Մարդկանց խնդիրները շատ են՝ սկսած կեցությունից, սննդից, տաք հագուստից։ Օրվա կտրվածքով օպերատիվ շտաբում գրանցվում է 300-ից ավելի մարդկանց ներկայություն, զանգերը՝ հազարավոր են», - ասաց Վիրաբյանը։
Դիտարկմանը, թե Արցախից եկած քաղաքացիները փաստաթղթերի խնդիր ունեն, ինչպիսի՞ աջակցություն է ցուցաբերվում, որպեսզի այդ հարցերը կարգավորվեն, նա ասաց.
«Երևանի Վարդանանց 16/1 հասցեում ունի իրավական ծառայությունների մատուցման գրասենյակ, որտեղ տրվում են պարզաբանումներ և օգնում են համապատասխան փաստաթղթերի ձևակերպման խնդիրներով։ Այդ ամենը կատարվում է պարզեցված համակարգով»:
Շտաբի համակարգողն ասաց, որ իր խնդրանքով ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հետ եկել են պայմանավորվածության, որ ՀՀ ամբողջ տարածքում սոցիալական ապահովության տարածքային բաժինները բացվել են նաև Արցախի Հանրապետության քաղաքացիների համար։

Микаел Вирабян: У приехавших в Армению из Арцаха граждан много проблем – жилье, продукты питания, теплая одежда
13/11/2020 13:49
Основной задачей оперативного штаба правительства Арцаха в Армении является  координация социально-экономических проблем временно переехавших в Армению граждан Арцаха, заявил сегодня в ходе пресс-конференции координатор оперативного штаба, министр труда и социальных вопросов Республики Арцах Микаел Вирабян.
Оперативный штаб правительства Арцаха в Армении находится по адресу ул. Герегина Нжде 23/1.
«За это время штаб смог урегулировать ряд социальных, правовых, здравоохранительных и образовательных проблем. У людей много проблем, начиная от жилья, продуктов питания, теплой одежды и заканчивая другими вопросами. В течение дня оперативный штаб посещают более 300 человек, поступают тысячи звонков», - сказал Вирабян.
На вопрос, есть ли у приехавших из Арцаха граждан проблема с документами, какое содействие им оказывается, чтобы эти проблемы были урегулированы, министр ответил:
«У нас есть офис юридических консультаций на ул. Варданац 16/1, где гражданам предоставляют разъяснения и помогают с проблемами оформления соответствующих документов. Все это делается в упрощенном порядке».
Координатор штаба сказал, что по его просьбе с министерством труда и социальных вопросов Армении достигнута договоренность о том, чтобы на всей территории Армении были открыты территориальные отделения социального обеспечения также для граждан Республики Арцах.