Արթուր Վանեցյանը ձերբակալվել է. Փաստաբանները սա որակում են «խայտառակ քաղաքական հետապնդում»
ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կիւսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանի փաստաբանները հայտարարություն են տարածել։
«Քաղաքական, հակաազգային հետապնդումները թևակոխում են նոր, ավելի այլանդակ փուլ։ Ապօրինի խուզարկություններ են իրականացվել «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանի ծնողների բնակարանում, Արթուր Վանեցյանի բնակարանը խուզարկել չի ստացվել, քանի որ իրավապահ մարմիններն անգամ չեն կարողացել պարզել բնակարանի հասցեն ու խուզարկության թույլտվություն էին ստացել բոլորովին այլ հասցեով։ Ինչից հետո, առանց խուզարկության չհեռանալու միտումով, ձեռնամուխ են եղել նաև «Հայրենիք» հիմնադրամի գրասենյակի խուզարկությանը, որի թույլտվությունը չունեն։
Այսօր Արթուր Վանեցյանը հրավիրվել, ներկայացել է ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտ և ձերբակալվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-235 հոդվածի 2-րդ մասի, 35-300-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 35-305-րդ հոդվածի կասկածանքով։
Միայն պետության ներսում քաղաքական հակառակորդներին լռեցնելու ուղղությամբ «ստեղծագործելու» ունակ իշխանության մտքի թռիչքը հասել է արդեն իշխանության յուրացման ու Նիկոլ Փաշինյանի սպանության նախապատրաստման մեղադրանք «ծննդաբերելուն»։
Այս ամենն արդեն իրավական ոլորտում որևէ կերպ մեկնաբանելն անհնար է։
Սա խայտառակ քաղաքական հետապնդում է, ուղղված իշխանական աթոռներին ամեն կերպ կառչելուն, հակապետական ծրագրերն ու հայրենիքը թշնամուն հանձնելը ավարտին հասցնելուն», - ասված է հայտարարությունում։

Задержан председатель партии «Родина» Артур Ванецян
Адвокаты бывшего директора Службы национальной безопасности председателя партии «Родина» Артура Ванецяна распространили сообщение.
«Политические, антинародные репрессии вступают в новую, более отвратительную стадию. Незаконные обыски были проведены в квартире родителей председателя партии «Родина» Артура Ванецяна, провести обыск в квартире Артура Ванецяна не удалось, поскольку правоохранительные органы не смогли выяснить адрес и получили санкцию на обыск по совершенно другому адресу. После чего, чтобы не уходить без проведения обыска, приступили к обыску в офисе фонда «Родина», на проведения которого у них не было санкции.
Сегодня Артур Ванецян был вызван, явился в следственный департамент Службы национальной безопасности и задержан по признакам ч.2 статьи 38-235, ч.1 ст.35-300, ст.. 35-305 Уголовного кодекса Армении.
Полет мысли  способной на преследования политических оппонентов только внутри страны власти уже достиг "рождения" обвинения в узурпации власти и подготовке убийства Никола Пашиняна.
Все это уже невозможно комментировать в правовой сфере.
Это позорное политическое преследование, направленное на то, чтобы сохранить власть и довести до конца антигосударственную программу сдачи Родины врагу», - говорится в заявлении.