Սերգեյ Սմբատյանը՝ Նիկոլ Փաշինյանին. «Առկա հարցերի պատասխանատվությունը ևս մնում է գործող իշխանության դաշտում, քանի դեռ բաց երկխոսությունը չի փոխարինում հայտարարություններին»
14/11/2020 20:19
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Սերգեյ Սմբատյանի կոչը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին.
«Պարո՛ն վարչապետ, իրավիճակը, որում այս պահին գտնվում է հայ հանրությունը, չի պարունակում ոչ մի խոստում, թե վաղն ավելի լավ է լինելու, եթե բոլորս կանգնած մնանք ներկայիս կետում։ Ուզում եմ հավատալ, որ սրա եթե ոչ առերես, ապա հաստատապես խորքային ըմբռնումն ունի նաև գործող իշխանությունը։ Իսկ եթե ոչ, ապա նշանակում է, որ մեր պետությունն իրապես մասնատված է զուգահեռ իրականությունների։
Մեր ժողովուրդն ունի հարցեր, չպատասխանված հարցեր, իսկ նրան մատուցվող պատասխանները դեռևս միայն առաջացնում են նոր հարցեր՝ եղած անորոշությունը պարպելու փոխարեն։ Եվ փաստորեն, ստացվում է այնպես, որ դրանց պատասխաններին տիրապետում է գործող իշխանությունը, այլ ոչ լայն հանրությունը։ Հետևաբար և՝ առկա հարցերի պատասխանատվությունը ևս մնում է գործող իշխանության դաշտում, քանի դեռ հանրության հետ բաց երկխոսությունը չի փոխարինում արված հայտարարություններին։ Արդյոք այդ մեկուսացումն ավելի չի՞ բևեռացնում երկրում առկա վիճակը։
Որպես հայ հասարակության ներկայացուցիչ՝ խնդրում և կոչ եմ անում Ձեզ և գործող քաղաքական թիմին՝ ամեն ինչ անել, որ մեր հանրության մեջ չխախտվի միասնականությունը, չկղզիանան սրտացավ և կարող ուժերը, որոնք ունակ են և ցանկանում են փոփոխությունների տանել մեր երկիրը։ Ստեղծված բարդ իրավիճակում պատասխանատվությունների ստանձնման և մեղադրանքների առաջադրման հավասարակշռության խախտումը միայն ավելի կսպառի մեր վաղվա օրվա հույսը։
Մեր պետության համար այս ցավագին օրերին մենք պետք է հնարավորություն տանք մեր ազգի հայրենասեր և ունակ ներուժին մասնակցելու առկա իրավիճակից լավագույն ելքերը գտնելու գործին, և չմնալ կրավորական ու մեկուսացված դերում։ Նպաստե՛ք ժողովրդավար պետության այդքան դժվարությամբ ձեռք բերված համբավի պահպանմանը։
Այսպես միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին կլինի Ձեր իսկ շարունակաբար վկայակոչած «Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացին»»:

Ответственность за существующие вопросы остается на поле действующей власти, пока открытый диалог с общественностью не сменит заявления – Сергей Смбатян
14/11/2020 23:44
Художественный руководитель и главный режиссер Государственного симфонического оркестра Армении, заслуженный артист Армении Сергей Смбатяна обратился с призывом к премьер-министру Николу Пашиняну.
«Ситуация, в которой сейчас находится армянское общество, не сулит ничего надежд, , что завтра будет лучше, если мы все останемся на этой точке. Хочу верить, что понимание этого (если не явное, то хотя бы глубинное) определенно есть у нынешней власти. А если нет, то это значит, что наше государство действительно разделено на две параллельные  реальности.
У нашего народа есть вопросы, вопросы, на которые нет ответов, а звучащие ответы пока вызывают только новые вопросы и не устраняют существующую неопределенность. И, фактически, выходит, что ответами на эти вопросы знает только действующая власть, а не широкая ответственность. Следовательно, ответственность за существующие вопросы также остается на поле действующей власти, пока открытый диалог с общественностью не сменит заявления. Не поляризует ли эта изоляция ситуацию в стране еще больше?
Как представитель армянского общества, я прошу и призываю Вас и действующую политическую команду – сделать все возможное, чтобы в нашем обществе не было нарушено единство, чтобы сострадающие и умелые силы, которые способны и хотят привнести изменения в нашу страну, не оказались в изоляции. В создавшейся сложной ситуации нарушение баланса между принятием ответственности и предъявлением обвинений только еще больше истощит наши надежды, связанные с завтрашним днем.
В эти тяжелые для нашего государства дни мы должны дать возможность патриотичному и способному потенциалу нашего народа участвовать в поиске наилучших выходов из сложившейся ситуации, а не оставаться в роли нейтрального и изолированного. Способствуйте сохранению с завоеванной таким трудом репутации демократического государства.
Только так гражданин Республики Армения будет постоянно провозглашенным Вами "гордым гражданином Республики Армения"», - написал на своей странице в Facebook Сергей Смбатян.