Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ցավակցական ուղերձն Արմեն Ջիգարխանյանի մահվան կապակցությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական ուղերձ է հղել անվանի դերասան, ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Արմեն Ջիգարխանյանի մահվան կապակցությամբ, որում ասված է.
«Այլևս մեզ հետ չէ մեծանուն հայ, մտավորական և բոլորիս կողմից սիրված Արմեն Ջիգարխանյանը: Ջերմությամբ եմ հիշում նախորդ տարի անվանի դերասանի հետ հանդիպումը՝ Մոսկվայի իր բնակարանում, որի ընթացքում նա մեծ ջերմությամբ էր խոսում հայրենիք այցելելու ցանկության մասին: Ցավոք, առողջությունը չներեց:
Արմեն Ջիգարխանյանը մեծ սեր և ժողովրդականություն է վայելում ոչ միայն հայ, այլև այլ ժողովուրդների շրջանում ու մենք հպարտ ենք նրա նման հայրենակից ունենալու համար:
Նա «Բարև, ես եմ», «Անորսալիների նոր արկածները», «Պարտիզպանի շունը», «Երբ գալիս է սեպտեմբերը», «Թեհրան-43», «Հարսնացու հյուսիսից» և բազմաթիվ այլ հայտնի ֆիլմերում ու ներկայացումներում կերտած դերերով միշտ կմնա մեր պատմության մեջ որպես մտավորականի և հայի բացառիկ կերպար:

Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования по случаю кончины Армена Джигарханяна
Премьер-министр Никол Пашинян направил телеграмму соболезнования по случаю кончины известного актера, Народного артиста СССР Армена Джигарханяна.
«Больше нет с нами известного армянина, интеллигента и любимого всеми нами Армена Джигарханяна. С теплотой вспоминаю прошлогоднюю встречу со знаменитым актером в его квартире в Москве, во время которой он с большой теплотой говорил о своем желании посетить Родину. К сожалению, здоровье не позволило.
Армен Джигарханян пользуется большой любовью и популярностью не только среди армян, но и среди других народов, и мы гордимся тем, что у нас есть такой соотечественник.
Своими ролями в картинах "Здравствуй, это я!", "Новые приключения неуловимых", "Собака на сене", "Когда наступает сентябрь", "Тегеран-43", "Невеста с севера" и многих других известных фильмах и спектаклях он навсегда останется в нашей истории как исключительный образ интеллигента и армянина.
Разделяю горе семьи, коллег, поклонников мастера в момент этой большой утраты», - говорится в послании.