«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը դիմել է իրավապահ մարմիններին`օրենքով սահմանված քայլեր և գործողություններ իրականացնել Նիկոլ Փաշինյանի հայտնի գրառման առնչությամբ
16/11/2020 15:29
ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը հայտարարություն է տարածել, որում նշված է.
«ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն Արմեն Աբազյանին,
ՀՀ Ոստիկանության պետ Վահե Ղազարյանին,
ՀՀ Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին,
ՀՀ  Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանին,
ՀՀ  քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանին.
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունը դիմում է ձեզ իրականացնելու օրենքով սահմանված քայլեր և գործողություններ ՀՀ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան հետևյալ գրառման առնչությամբ: Հիշեցնենք, որ վերջինս նախօրեին գրել էր.
«Առաջնագծի զինվորների տասնյակ տեսանյութեր դիտեցի այսօր։ Ապշած եմ տղաների խորագիտությունից։ Տղերք՝ դուք ճիշտ եք։ Սպասում եմ ձեզ Երեւանում։ Վերջնականորեն լուծելու պատերի տակ վնգստացողների հարցերը։
Հպարտ եմ ձեզանով»։
Սույն գրառումն իր մեջ առերևույթ պարունակում է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 222  և 226.2. հոդվածներով  քրեական գործ հարուցելու բոլոր հիմքերը:
Վարչապետի պաշտոն զբաղեցնող անձն այլևս սպառնալիք է Հայաստանի ազգային անվտանգության և Հայաստանի հասարակության համար: Այդ պաշտոնին նրա մնալու յուրաքանչյուր օրը վտանգում է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունը:
Հորդորում ենք ժամ առաջ ձեռնարկել իրավական քայլեր՝ օրենքի ուժով Նիկոլ Փաշինյանին մեկուսացնելու և երկրում սահմանադրական կարգը վերականգնելու համար»:

Фракция «Процветающая Армения» призвала правоохранительные органы предпринять предусмотренные законом шаги и действия в связи с резонансной записью Никола Пашиняна
16/11/2020 16:31
Парламентская фракция «Процветающая Армения» распространила заявление, в котором призвала директора Службы национальной безопасности Армена Абазяна, начальника полиции Армении Ваге Казаряна, генерального прокурора Армении Артьура Давтяна, начальника Специальной следственной службы Сасуна Хачатряна, председателя Следственного комитета Армении Айка Григоряна предпринять предусмотренные законом шаги и действия в связи со следующей записью премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Facebook:
«Сегодня я посмотрел десятки видео солдат с передовой. Я поражен глубокомыслием парней. Парни, вы правы. Жду вас в Ереване. Окончательно решить вопросы скулящих под стенками. Горжусь вами».
«Данная запись содержит все основания для возбуждения уголовного дела по статьям 222 и 2226.2 Уголовного кодекса Армении.
Занимающее должность премьер-министра лицо отныне является угрозой для национальной безопасности Армении и общества Армении. Каждый день его пребывания на этой посту ставит под опасность суверенитет Армении.
Призываем как можно раньше предпринять правовые шаги для изолирования Никола Пашиняна в соответствии с законом и восстановления конституционного строя в стране», - говорится в заявлении.