Մենք պետք է բացառենք ատելության խոսքը. Վարչապետը ներկայացրեց, թե ինչ է նկատի ունեցել աղմկահարույց գրառման մեջ
16/11/2020 10:57
Երեկվա իմ գրառման հետ կապված մի շարք արձագանքներ ի ցույց դրեցին, թե ինչպես է հատկապես լարվածության այս շրջանում մանիպուլատիվ մեխանիզմներ գործում, առցանց ասուլիսի ընթացքում այսօր հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
նա ասաց, թե նոյեմբերի 9-ից հետո առաջնագծից տարբեր տեսանյութեր են հրապարակվում, որտեղ տղաները գնահատականներ ու վերլուծություններ են հնչեցնում։
«Ես գրառման մեջ նշել եմ, թե ապշած եմ տղաների խորագիտությունից։ Տղերքը ճիշտ են. այսինքն, նշանակում է, որ իրենց շատ մեկնաբանությունների հետ ես համաձայն եմ։«Սպասում եմ ձեզ Երևանում» նախադասությունը, որ շատերին հիմք է տվել ասելու, թե այստեղ քաղաքացիական պատերազմի և բախումների կոչ կա։ Հայտնի իրադարձություններից հետո հենց համացանցում էլ երևում է, որ այդ զինվորներից շատերը զորացրվում են և վերադառնում իրենց ընտանիքներ։ Նրանցից շատերն ինձ ուղերձ են հղում, որ ուզում են հանդիպել։ Ես հարկ եմ համարել այսպես հրապարակային արձագանքել, որ ես իրենց հետ հանդիպումը կկազմակերպեմ և հարցեր կքննարկենք», - ասաց վարչապետը։
Նա մեկնաբանեց նաև հետևյալ նախադասությունը՝ «Վերջնականորեն լուծելու պատերի տակ վնգստացողների հարցերը»։
«Իհարկե, այստեղ բավական կոշտ ձևակերպում է, բայց հաշվի առնելով, որ նաև երեկ իմացանք, որ այս արտահայտությունը նաև պաշտոնական մարմիններ են օգտագործում իրենց հայտարարություններում, այո, ես օգտագործել եմ այդ ձևակերպումը։ Սա նշանակում է, որ առաջնագծի զինվորների հետ վերադարձից հետո և նրանց հետ խոսակցության ընթացում վերջնականորեն կմարեն բոլոր այն խոսակցությունները, թե Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն ինչ-որ դավադրությունների մեջ է ներքաշված եղել», - մանրամասնեց Փաշինյանը:
Վարչապետը հարց հնչեցրեց՝ ո՞վ, եթե ոչ առաջնագծում գտնված զինվորը գիտի այդ հարցի պատասխանը.
«Խոսվում է բախման մասին, առաջնագծից ոչ մեկը զինված չի վերադառնում։ Հիմա իրավիճակն այնպիսին է, որ խոսքը կարող են մեկնաբանել տասնյակ ձևերով։ Իհարկե, մտահոգիչ է, որ առաջնագծից հնչող տեսանյութերում շատ կոշտ բառապաշար է օգտագործվում»։
Վարչապետը քաղաքական ուժերին մեղադրեց նոյեմբերի 9-ի՝ լույս 10-ի գիշերը տեղի ունեցած բռնությունները չդատապարտելու համար։
«Դատապարտման խոսքեր հնչեցին առաջնագծում գտնվող զինվորների կողմից։ Մենք պետք է բացառենք ատելության խոսքը», - ասաց վարչապետը։

Мы должны исключить риторику ненависти – премьер-министр прокомментировал свой резонансный пост
Ряд откликов на мой вчерашний пост продемонстрировал, как действуют манипулятивные механизмы, особенно в этот период напряженности, заявил сегодня в ходе онлайн пресс-конференции премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Он сказал, что после 9 ноября публикуются различные видеозаписи с линии фронта, в которых звучат оценки и анализы парней.
«Я отметил в записи, что поражен глубокомыслием парней. Парни правы: то есть, это значит, что я согласен со многими их комментариями. Предложение "Жду вас в Ереване", которое дало многим повод говорить о том, что здесь содержится призыв к гражданской войне и столкновениям. После известных событий именно в социальной сети видно, что многие из этих солдат демобилизуются и возвращаются к своим семьям. Многие из них обращаются ко мне с посланием, что хотят встретиться. Я посчитал нужным так публично ответить, что я организую с ними встречу и обсудим все вопросы», - сказал премьер-министр.
Он прокомментировал также предложение: «Окончательно решить вопросы скулящих под стенками».
«Конечно, это довольно резкая формулировка, однако учитывая, что мы узнали также вчера, это выражение используют также официальные органы в своих заявлениях. Да, я использовал эту формулировку. Это значит, что после возвращения солдат с фронта и в ходе разговора с ними, мы окончательно закроем все те разговоры, что военно-политическое руководство Армении было вовлечено в какие-то заговоры», - уточнил Никол Пашинян.
Премьер-министр отметил, кто еще, если не находящийся на передовой военнослужащий, знает ответ на этот вопрос.
«Говорят о столкновении, но никто не возвращается с фронта вооруженным. Сейчас такая ситуация, что любое слово может быть истолковано в различном виде. Конечно, беспокоит то, что в видеобращениях с передовой используется очень грубая лексика».
Премьер-министр обвинил политические силы в том, что они не осудили произошедшие в ночь с 9-го на 10-е ноября насилие.
«Слова осуждения прозвучали со стороны находящихся на фронте солдат. Мы должны исключить риторику ненависти», - заявил премьер.