Շատ տարօրինակ է, որ Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հրաժարական չի ներկայացրել. Քոչարյան
Շատ տարօրինակ է, որ Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հրաժարական չի ներկայացրել, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը։
«Պարզ հարց եմ տալու՝ էդ ՍՈւ-30-ներն ինչո՞ւ չթռան։ Ես Տոնոյանին պետք է հարցնեմ՝ պարոն Տոնոյան, Դուք նկարահանվում էիք, նստում էիք։ Պետք է հարցնեմ՝ պարոն Տոնոյան, երբ դուք 2016 թվականին ապրիլի 12-ին «Ազատության» հարցին, որ հակառակորդն օգտագործել է անօդաչու, Դուք ասում եք՝ անօդաչուն թանկ է, մենք գրանատամյոտով կխփենք։ Դա նշանակում է, որ նախարարի այն ժամանակվա առաջին տեղակալը չի տիրապետում այն վտանգներին, որ կարող էին օդից իրականացվել», - ասաց Քոչարյանը:
Անդրանիկ Քոչարյանը հայտնեց, որ ԱԺ փոխխոսնակ Լենա Նազարյանը շաբաթ օրը խնդրել է իրեն կապ հաստատել Դավիթ Տոնոյանի հետ, հրավիրել լսումների և տեղի է ունեցել միջադեպ:
«Լենա Նազարյանը շաբաթ օրը խնդրեց, որ չի կարողանում կապ հաստատել Դավիթ Տոնոյանի հետ ու հրավիրել լսումների։ Ես ասացի, որ կիրակի օրը կփորձեմ գտնել Տոնոյանին: Դրանից հետո ես զանգում եմ տեղակալ Բալայանին, հայտնում, որ Լենա Նազարյանը չի գտնում Տոնոյանին: Բալայանը գտավ Տոնոյանին, ու նա զանգեց ինձ: Ասաց «Պարոն Քոչարյան, Դուք իմ տեղակալին ասել եք, որ փնտրում եք, և ես թաքնված եմ»: Ես ասացի՝ նախ ձայնդ մի բարձրացրու ու մի մոռացի, թե ում հետ ես խոսում: Երկրորդը՝ Ձեզ ԱԺ նախագահի պաշտոնակատարն է փնտրում ու չի գտնում, բարի եղեք կապ հաստատել:
Հետո կապը հաստատում են, տիկին Նազարյանին ասել է, որ չի կարող գալ: Բայց այսօր անհասկանալի համազգեստով եկավ: Ես դրա անունը դրել եմ ձկնորսի համազգեստ», - մանրամասն ներկայացրեց իմքայլական պատգամավորը:
Նա ընդգծեց, որ Դավիթ Տոնոյանի՝ Պաշտպանության նախարարի պաշտոնին նշանակելու առնչությամբ տարբեր առիթներով իր դժգոհությունն է արտահայտել։
Հարցին՝ արդյոք ինքը հավակնում է Պաշտպանության նախարարի պաշտոնին, Քոչարյանը պատասխանեց՝ երբ ինքը Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ էր, Դավիթ Տոնոյանն այն ժամանակ հատուկ անվտանգության համակարգում «ախրանիկ» էր աշխատում:

Очень странно, что министр обороны Давид Тоноян не подал в отставку – Андраник Кочарян
Очень странно, что министр обороны Давид Тоноян не подал в отставку, заявил в беседе с журналистами депутат фракции «Мой шаг» Андраник Кочарян.
«Я задам простой вопрос, почему эти истребители СУ-30 так и не взлетели? Я должен спросить Тонояна, вот вы фотографировались, садились в них. Должен спросить: господин Тоноян, 12 апреля 2016 года на вопрос Радио «Азатутюн» о том, что противник использовал беспилотники, Вы ответили, что беспилотник стоит дорого, мы можем сбивать гранатометами. Это значит, что тогдашний первый заместитель обороны не в курсе тех угроз, которые могли исходить с неба», - сказал Андраник Кочарян.
Он сообщил, что вице-спикер парламента Лена Назарян попросила его связаться в пятницу с Давидом Тонояном, пригласить на слушания и произошел инцидент.
«Лена Назарян в субботу сказала, что не может связаться с Давидом Тонояном, попросив найти его и пригласить на слушания. Я ответил, что попробую найти в воскресенье Давида Тонояна. После этого я позвонил его заместителю Балаяну и сообщил, что Лена Назарян не может найти Давида Тонояна. Балаян нашел Тонояна и он позвонил мне. Сказал: "Господин Кочарян, Вы сказали моему заместителю, что ищете меня, и я скрываюсь". Я ответил, что, во-первых, не повышай голос и не забывай, с кем ты говоришь. Во-вторых, Вас ищет и не находит исполняющий обязанности спикера парламента, будьте добры свяжитесь с ней».
Потом он связывается и сказал госпоже Назарян, что не может прийти. Но сегодня он пришел в какой-то непонятной одежде. Я называю ее костюмом рыболова», - рассказал подробности Андраник Кочарян.
Он подчеркнул, что неоднократно выражал свое недовольство по поводу назначения Давида Тонояна на должность министра обороны.
На вопрос, претендует ли он на должность министра обороны, Андраник Кочарян ответил, что когда он был первым заместителем министра обороны, Давид Тоноян работал «охранником» в системе специальной безопасности.