Ադրբեջանական գազը հասել է Եվրոպա
Անդրադրիատիկ գազատարը, որն Ադրբեջանից Հարավային գազային միջանցքի մաս է կազմում, սկսել է գազի առևտրային մատակարարումը: Ծրագրի օպերատորը հայտնել է, որ վառելիքը մատակարարվում է Հունաստան և Իտալիա:
«Սալոնիկում շինարարությունը սկսվելուց չորսուկես տարի անց, Անդրադրիատիկ գազատարը (TAP), 878 կմ երկարությամբ գազի փոխանցման համակարգը՝ Հունաստանի, Ալբանիայի, Ադրիատիկ ծովի և Իտալիայի միջով, սկսել է առևտրային գործունեությունը», - ասված է TAP AG-ի հայտարարության մեջ:
Գազատարը «Հարավային գազային միջանցքի» մաս է կազմում, Ադրբեջանից 3,5 հազար կիլոմետր երկարությամբ: Որպես ռուսական գազի մատակարարման այլընտրանք, նախատեսվում է տարեկան 6 միլիարդ խորանարդ մետր մատակարարել Թուրքիային և 10 միլիարդ խորանարդ մետր Եվրոպային:
Անդրադրիատիկ գազատարի կառուցումն արժեցել է 3,9 միլիարդ եվրո: Ծրագիրը պատկանում է բրիտանական BP-ն (20%), ադրբեջանական SOCAR-ին (20%), իտալական Snam-ին (20%), բելգիական Fluxys-ին (19%), իսպանական Enagás-ին (16%) և շվեյցարական Axpo-ին (5%):
Տնօրենների խորհրդի նախագահ Մուրատ Հեյդարովը հայտարարել է, որ TAP-ն ադրբեջանական գազը Եվրոպա մատակարարելու առաջին նախագիծն է, իսկ Եվրամիությունը վառելիքի լրացուցիչ աղբյուր է ստացել:

Азербайджанский газ пошел в Европу
Трансадриатический газопровод, который является частью «Южного газового коридора» из Азербайджана, начал коммерческие поставки газа. Оператор проекта сообщил, что топливо подают в Грецию и Италию.
«Через четыре с половиной года после начала строительных работ в Салониках Трансадриатический газопровод (TAP), 878-километровая система по транспортировке газа через Грецию, Албанию, Адриатическое море и Италию, начала коммерческие операции», — говорится в сообщении TAP AG.
Газопровод является частью «Южного газового коридора» протяженностью 3,5 тыс. километров из Азербайджана. В качестве альтернативы поставкам российского газа по нему планируется ежегодно поставлять 6 млрд кубометров в Турцию и 10 млрд кубометров в Европу.
Строительство Трансадриатического газопровода обошлось в 3,9 млрд евро. Проект принадлежит британской BP (20%), азербайджанской SOCAR (20%), итальянской Snam (20%), бельгийской Fluxys (19%), испанской Enagás (16%) и швейцарской Axpo (5%).
Председатель совета директоров Мурат Гейдаров заявил, что TAP стал первым проектом по поставкам азербайджанского газа в Европу и Евросоюз получил дополнительный источник топлива.