«Հրապարակ». Մի շարք դատախազներ հրաժարվում են մասնակից դառնալ վերջին օրերին հարուցված քրեական գործերով քննություններին
17/11/2020 10:00
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Դատախազությունում բունտ է հասունանում, մի շարք դատախազներ հրաժարվում են մասնակից դառնալ վերջին օրերին հարուցված քրեական գործերով քննություններին, քանզի հասկանում են, որ դրանք քաղաքական հետապնդումներ են, և վաղ թե ուշ ստիպված են լինելու պատասխան տալ դրա համար։
Տեղեկություններ կան, որ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հավատարիմների խումբ է ձևավորել, որի կազմում են նրա տեղակալ Գևորգ Բաղդասարյանը, Կոտայքի դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը, ՀՔԾ նկատմամբ հսկողություն իրականացնող բաժնի պետ Արսեն Մարտիրոսյանը, որոնք իրենց վրա պետք է վերցնեն այդ գործերով դատախազների լիազորությունը։
Սրա ապացույցն էլ այն է, որ նախօրեին Գևորգ Բաղդասարյանն անձամբ էր ներկայացել դատարան և մասնակցել Նիկոլ Փաշինյանի սպանության ենթադրյալ նախապատրաստման գործով ձերբակալման որոշումների իրավաչափության դեմ պաշտպանների ներկայացրած բողոքների քննությանը»։

«Грапарак»: Ряд прокуроров отказываются участвовать в следствии по возбужденным в последние дни уголовным делам
17/11/2020 11:26
Газета «Грапарак» пишет, что в прокуратуре назревает бунт, ряд прокуроров отказываются становиться участником следствий по возбужденным в последние дни уголовным делам, поскольку понимают, что это политическое преследование и рано или поздно им придется ответить за это.
«Есть сведения, что генпрокурор Артур Давтян сформировал группу преданных людей, в состав которой входят его заместитель Геворк Багдасарян, прокурор Котайка Петрос Петросян, начальник отдела правового контроля Арсен Мартиросян, которые должны взять на себя полномочия прокуроров по этим делам.
Доказательством этого является также тот факт, что вчера прокурор Геворк Багдасарян лично явился в суд и участвовал в рассмотрении представленных адвокатами жалоб против правомерности решений о задержании в рамках дела о предполагаемой подготовке убийства Никола Пашиняна», - пишет газета.