ՀԱՊԿ-ում քննարկել են հակամարտության գոտիներից գրոհայինների՝ այլ երկրներ ներթափանցելու ռիսկերը
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկրների անվտանգության խորհուրդների քարտուղարները տեսակոնֆերանսի ժամանակ հայտարարել են աճող վտանգի մասին՝ հակամարտության գոտիներից գրոհայիններին երկրներ վերադարձնելու տեսքով:
Այս մասին նշված է երեքշաբթի կայացած առցանց հանդիպման արդյունքներով կողմերի համատեղ հայտարարության մեջ:
«Մենք ուշադրություն ենք հրավիրում Մերձավոր Արևելքում հակամարտության գոտիներից, ինչպես նաև Աֆղանստանից դեպի այլ երկրներ, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ անդամ պետություններ, ահաբեկչական գործողություններում ներգրավված անձանց, վերադառնալու աճող վտանգի վրա: Մտահոգության պատճառ է հանդիսանում միտումը, որը կապված է այդպիսի անձանց ֆինանսավորումը, վերապատրաստումը և զինումը զինված հակամարտություններում որպես վարձկան օգտագործելու հետ», - ասված է հայտարարության մեջ, որը մեջբերում է ՌԴ Անվտանգության խորհրդի ապարատի մամուլի ծառայությունը:

В ОДКБ указали на риски возвращения боевиков из зон конфликтов
Секретари советов безопасности государств-членов Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в ходе видеоконференции констатировали растущую опасность в виде возвращения в страны объединения боевиков из зон конфликтов.
Об этом говорится в совместном заявлении сторон по итогам состоявшегося во вторник онлайн-заседания.
«Обращаем внимание на усиливающуюся опасность от возвращения из зон конфликтов на Ближнем Востоке, а также из Афганистана в страны гражданской принадлежности, в том числе государства-члены ОДКБ лиц, причастных к террористической деятельности, и использования приобретенного ими опыта террористической деятельности. Озабоченность вызывает тенденция, связанная с финансированием, подготовкой и оснащением таких лиц для использования в качестве наемников в вооруженных конфликтах», - говорится в заявлении, текст которого приводит пресс-служба аппарата Совбеза РФ.