ԱՀ ու ՀՀ 10 քաղաքացի անհետ կորել է Գորիս-Շուշի մայրուղու Շուշիի հատվածում. տեսանյութը վկայում է, որ նրանք Ադրբեջանում են. ՄԻՊ
17/11/2020 14:30
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն ահազանգեր է ստացել առ այն, որ նոյեմբերի 11-ին ԱՀ ու ՀՀ 10 քաղաքացի անհայտ կորել են Գորիս-Շուշի մայրուղու Շուշիի հատվածում, որից հետո տեսանյութ է հրապարակվել ադրբեջանական սոցիալական ցանցերում՝ վկայելով ադրբեջանական կողմում նրանց գտնվելու հանգամանքը, հայտնում են Արցախի ՄԻՊ գրասենյակից:
Պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքների արդյունքում պարզվել է բոլոր բռնի անհետացած քաղաքացիական անձանց ինքնությունը, և նրանց տվյալներն ուղարկվել են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտե ու պետական համապատասխան մարմիններ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը խստիվ դատապարտում է տվյալ անձանց բռնի անհետացման փաստը, ինչպես նաև հրապարակված տեսանյութով ապացուցված անմարդկային վերաբերմունքի հանգամանքը: Ադրբեջանական կողմը շարունակում է իր վերահսկողության ներքո հայտնված հայ ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց հանդեպ դրսևորել միջազգային մարդասիրական իրավունքով արգելված վերաբերմունք, որը պետք է պատշաճ կերպով դատապարտվի ու կանխարգելվի միջազգային հանրության կողմից:
ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը շարունակելու է պետական ու միջազգային պատկան մարմինների հետ աշխատանքները՝ ադրբեջանական կողմի վերահսկողության տակ ընկած հայ անձանց իրավունքների պաշտպանության ու վերադարձի ապահովման նպատակով:

Десять граждан Армении и Арцаха без вести пропали на трассе Горис-Шуши, они находятся в азербайджанском плену – омбудсмен Карабаха
17/11/2020 15:42
Аппарат омбудсмена Республики Арцах получил сообщения о том, что 11 ноября десять граждан Армении и Республики Арцах без вести пропали на участке города Шуши трассы Горис-Шуши, после чего в азербайджанских социальных сетях были опубликованы видеоматериалы, которые свидетельствует о факте нахождения армян на азербайджанский стороне, сообщает офис омбудсмена Арцаха.
В результате проведенных миссией по сбору фактов работ установлена личность всех насильственно исчезнувших гражданских лиц и их данные переданы в Международный комитет Красного Креста и соответствующие государственные органы.
Омбудсмен Арцаха строго осуждает факт насильственного исчезновения гражданских лиц, а также доказанное в опубликованном видеоматериале бесчеловечное обращение с ними. Азербайджанская сторона продолжает проявлять к армянским военнопленным и гражданским лицам запрещенное международным гуманитарным правом бесчеловечное отношение, что должно быть надлежащим образом осуждено и предотвращено международным сообществом.
Защитник прав человека Республики Арцах продолжит работать с государственными и международными надлежащими органами для защиты прав оказавшихся в плену азербайджанской стороны гражданских лиц и обеспечения их возвращения на родину.