Ղարաբաղի չճանաչումն, այդ թվում՝ Հայաստանի կողմից, հակամարտության նշանակալի գործոններից էր. Պուտին
Լեռնային Ղարաբաղի չճանաչումը, այդ թվում`Հայաստանի կողմից, նշանակալի գործոն էր արյունալի հակամարտության ընթացքում, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի եթերում:
«Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղի՝ որպես անկախ պետություն ճանաչելուն-չճանաչելուն, ապա այստեղ սա կարելի է տարբեր կերպ գնահատել, բայց դա, անկասկած, նշանակալի գործոն էր, այդ թվում նաև, հուսով եմ, արդեն ավարտված այս արյունալի հակամարտության ընթացքում: Քանի որ հենց Ղարաբաղի չճանաչման փաստըը, այդ թվում՝ Հայաստանի կողմից, էապես ազդել է իրադարձությունների ընթացքի և դրանց ընկալման վրա», - նշել է Պուտինը:
«Այստեղ պետք է ուղիղ խոսել. ժամանակին Վրաստանի նախկին ղեկավարության հանցագործությունից հետո՝ նկատի ունեմ Հարավային Օսիայում մեր խաղաղապահներին հարվածելը, Ռուսաստանը ճանաչել է Հարավային Օսիայի և Աբխազիայի անկախությունը», - ավելացրել է նա:
Պուտինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանն արդարացիորեն ճանաչել է Ղրիմի բնակիչների կամքը և Ռուսաստանի հետ վերամիավորվելու նրանց ցանկությունը: Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը չի ամաչում այդ մասին ուղիղ խոսել:
«Սա չի արվել Ղարաբաղի հարցի դեպքում, ինչն, իհարկե, էապես ազդել է այնտեղ տեղի ունեցող բոլոր իրադարձությունների վրա», - ասել է ՌԴ նախագահը:

Непризнание Карабаха, в том числе Арменией, было существенным фактором в конфликте - Путин
Непризнание Нагорного Карабаха, в том числе со стороны Армении, было существенным фактором в ходе кровопролитного конфликта, заявил президент России Владимир Путин в эфире телеканала «Россия 24».
«Что касается признания - непризнания Карабаха в качестве независимого самостоятельного государства, здесь можно по-разному это оценивать, но это без всяких сомнений было существенным фактором, в том числе и в ходе только что, надеюсь, завершенного кровопролитного конфликта. Потому что сам факт непризнания Карабаха, в том числе со стороны Армении, он существенным образом накладывал отпечаток на ход событий, на его восприятие», - сказал Путин.
«Здесь надо прямо говорить, в свое время, после преступных, без всякого сомнения, действий бывшего грузинского руководства, имею в виду нанесение ударов по нашим миротворцам в Южной Осетии, Россия признала независимость Южной Осетии и Абхазии», - добавил он.
Путин заявил, что Россия признала справедливым волеизъявление жителей Крыма и их стремление воссоединиться с Россией. Он подчеркнул, что Россия не стесняется говорить об этом прямо.
«В отношении Карабаха это сделано не было, и это существенным образом, конечно, оказывало влияние на все происходящие там события», - сказал российский президент.