«Լուսավոր Հայաստանն» արտահերթ նիստ է հրավիրում ռազմական դրությունը վերացնելու հարցով
ՀՀ ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը խորհրդարանի արտահերթ նիստ կհրավիրի Հայաստանում հայտարարված ռազմական դրությունը վերացնելու հարցով:
«Այսօր 18:30-ին հրավիրում ենք արտահերթ նիստ, խնդրում եմ, եկեք, սիրելի գործընկերներ։ Այդ նիստի ժամանակ առաջարկում ենք ռազմական դրությունը վերացնել, որից հետո երկրում վերադարձնել ազատությունները և հնարավորություն տալ, որ ժողովրդավարական գործընթացները տեղի ունեն», - ասաց Էդմոն Մարուքյանը։
Նա հիշեցրեց՝ ռազմական դրությունը հայտարարվել է երկրում մոբիլիզացիայի համար:
«Մոբիլիզացիան ավարտվել է: Գլխավոր շտաբին պետք ասել էր, թե առնվազն 7 օր ժամանակ ձգեք, դա եղել է նոյեմբերի 10-ին, այսօր ամսի 17-ն է։ Խնդրում եմ գալ այդ նիստին ու ռազմական դրությունը հանելու համար կողմ քվեարկել», - ասաց Մարուքյանը:
Նրա խոսքով՝ այլ հարցեր էլ կան՝ կապված Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից ստորագրված հայտարարության տեքստի անորոշության հետ։
«Ասում եք, թե մեր նախագիծը լավը չի։ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավարին ու իրավաբաններին առաջարկում եմ, եկեք իրար հետ նախագիծ կազմենք, մի արտահերթ նիստ էլ դրա վերաբերյալ գումարենք։ Սպասում ենք ձեր քայլին», - հայտարարեց Էդմոն Մարուքյանը։

Фракция «Светлая Армения» созывает внеочередное заседание по вопросу отмены военного положения
Парламентская фракция «Светлая Армения» созовет внеочередное заседание по вопросы отмены военного положения.
«Сегодня, в 18:30, мы созываем внеочередное заседание, прошу всех коллег прийти. Предлагаю отметить на заседании военное положение, после чего восстановить в стране все свободы и дать возможность, чтобы произошли демократические процессы», - сказал он.
Он напомнил, что военное положение было объявлено в стране для проведения мобилизации.
«Мобилизация закончилась. Генштабу нужно продлить режим военного положения всего лишь на 7 дней, это было 10 ноября, а сегодня уже 17 ноября. Прошу всех присутствовать на заседании и проголосовать за отмену военного положения», - сказал Эдмон Марукян.
По его словам, есть вопросы, касающиеся неопределенности подписанного руководителями Армении, РФ и Азербайджана заявления.
«Вы заявляете, что наш проект нехороший. Я предлагаю юристам и руководителю фракции «Мой шаг», давайте вместе подготовим проект, созовем внеочередное заседание. Мы ждем от вашего шага», - заявил Эдмон Марукян.