Եթե այսօր որևէ հրապարակում հայտնվեն զինծառայողներ, ամբողջ պատասխանատվությունը կրելու է գործող իշխանությունը. Անի Սամսոնյան
18/11/2020 15:17
ԱԺ «Լուսավոր հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անի Սամսոնյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«Հատուկ իշխանական «հորդորիչների» համար։
Համաձայն ՀՀ Սահմանադրության Հոդված 14.2-ի՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը քաղաքական հարցերում պահպանում են չեզոքություն և քաղաքացիական վերահսկողության ներքո են։
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի Հոդված 8․1.6-ի համաձայն զինծառայողն իրավունք չունի պաշտոնեական դիրքն օգտագործելու ի շահ կուսակցությունների, կրոնական, հասարակական կազմակերպությունների և դրանց գործունեության օգտին իրականացվող քարոզչության:
«Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 8-րդ հոդվածի համաձայն Սահմանադրական դատարանի անդամներն ու դատավորները, ինչպես նաև զինված ուժերում, ոստիկանությունում, ազգային անվտանգության, դատախազության մարմիններում ծառայողները հավաքներին մասնակցելիս պետք է քաղաքական չեզոքություն և զսպվածություն ցուցաբերեն։
Նշված անձինք իրավունք չունեն կազմակերպելու այնպիսի հավաքներ, որոնք կարող են կասկածի տակ դնել իրենց քաղաքական չեզոքությունը։ Զինված ուժերում, ոստիկանությունում, ազգային անվտանգության, դատախազության մարմիններում ծառայողներն իրավունք չունեն հավաքին մասնակցելու ծառայողական համազգեստով։
Եթե այսօր որևէ հրապարակում հայտնվեն զինծառայողներ կամ զինված ուժերի որևէ ստորաբաժանումներ, ամբողջ պատասխանատվությունը կրելու է գործող իշխանությունը»։

Если сегодня на какой-то площади появятся военнослужащие, всю ответственность за это понесет действующая власть – Ани Самсонян
18/11/2020 16:14
Депутат парламента от фракции «Светлая Армения» Ани Самсонян написала на своей странице в Facebook.
«Специально для "призывающих" от власти.
Согласно статье 14.2 Конституции, Вооруженные силы Республики Армения соблюдают нейтралитет в политических вопросах и находятся под гражданским контролем.
Согласно статье 8.1.6 закона Республики Армения «О военной службе и статусе военнослужащего», военнослужащий не имеет права использовать должностное положение для агитации, осуществляемой в пользу партий, религиозных, общественных организаций и их деятельности.
Согласно статье 8 закона Республики Армения «О свободе собраний», члены Конституционного суда и судьи, а также служащие вооруженных сил, полиции, органов национальной безопасности, прокуратуры при участии в собраниях должны проявлять политический нейтралитет и сдержанность.
Указанные лица не имеют права организовать такие собрания, которые могут поставить под сомнение их политический нейтралитет. Служащие вооруженных сил, полиции,  органов национальной безопасности, прокуратуры не имеют права участвовать в собрании в служебной форме.
Если сегодня на какой-либо площади появятся военнослужащие или какие-то подразделения вооруженных сил, всю ответственность за это понесет действующая власть».