Արման Թաթոյանը մասնակցել է եվրասիական տարածաշրջանի միջազգային համաժողովին
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը մասնակցել է եվրասիական տարածաշրջանում օմբուդսմանների հաստատությունների լավագույն փորձի փոխանակմանը նվիրված ամենամյա միջազգային առցանց համաժողովին, հայտնում են ՄԻՊ-ի գրասենյակից:
Ամենամյա այս կարևոր միջոցառումը կազմակերպվում է Ռուսաստանի Դաշնությունում մարդու իրավունքների հանձնակատար Տատյանա Մոսկալկովայի կողմից։ Եվրասիական տարածաշրջանում օմբուդսմանների երրորդ միջազգային համաժողովին մասնակցել են նաև այլ երկրներից օմբուդսմաններ և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ։
Արման Թաթոյանն իր ելույթում բարձր է գնահատել Ռուսաստանի Դաշնությունում մարդու իրավունքների դաշնային հանձնակատարի հետ համագործակցությունը՝ շեշտելով, որ պատերազմի սկզբնական օրերից սկսած մշտական կապ մեջ են եղել, քննարկել են ստեղծված իրավիճակը։
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը Մոսկվայում կազմակերպվող ամենամյա միջազգային համաժողովը համարել է արդյունավետ համագործակցության առաջատար օրինակ, որը կարևոր հարթակ է մարդու իրավունքների պաշտպանության, այդ հարցում փորձի փոխանակման տեսանկյունից:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ներկայացրել է Հայաստանի մարդու իրավունքների ազգային հաստատության մասնակցությունը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճիռների կատարմանը՝ որպես միջազգային լավագույն փորձի օրինակ: Նշվել է, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հաստատել է Պաշտպան Արման Թաթոյանի միջնորդությունը, և Պաշտպանը ներգրավվել է երրորդ կողմ Հակոբյանն ընդդեմ Հայաստանի գործով:
Արման Թաթոյանը ներկայացրել է Հայաստանի մարդու իրավունքների ազգային հաստատության մասնակցության փորձը Եվրոպական դատարանի վճիռների կատարմանը, որի ընթացքում Պաշտպանը համագործակցում է նաև պետական մարմինների ու քաղաքացիական հասարակության գործընկերների հետ: Պաշտպանը ընդգծել է, որ 2018 թվականից սկսած այս պրակտիկայի ներդրումը իրական արդյունքներ է տալիս՝ նաև Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության գլխավոր տնօրինության հետ բարձր որակի համագործակցության շնորհիվ։
Համաժողովի ընթացքում Արման Թաթոյանն անդրադարձել  է նաև Նոր կորոնավիրուսի (COVID-19) համաճարակի հիմքով արտակարգ դրության ընթացքում Պաշտպանի գործունեության առանձնահատկություններին, իրավունքների պաշտպանության հարցում մարտահրավերներին: Պաշտպանն ընդգծել է, որ COVID-19-ի համաճարակի ընթացքում մարդկանց իրավունքների արդյունավետ պաշտպանության և փորձի փոխանակման նպատակով արդյունավետ համագործակցություն և քննարկումներ են տեղի ունեցել Ռուսաստանի Դաշնությունում մարդու իրավունքների հանձնակատարի հետ։ Աշխատանքի առանձին ուղղություն է նաև պարբերաբար քննարկումները ՌԴ-ում բնակվող հայերի իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ, ինչպես նաև քաղաքացիների համատեղ ընդունելությունները։
Համաժողովի մասնակիցներին ներկայացվել է նաև Պաշտպանի նախաձեռնությամբ Եվրոպայի Խորհրդի հետ առաջին անգամ ԵԽ տարածքում իրականացվող կենսաբժշկության ոլորտում մարդու իրավունքների պաշտպանության ծրագիրը, որի նպատակն է բարձրացնել հանրային իրազեկվածությունը կենսաբանության և բժշկության ոլորտում մարդու իրավունքների չափանիշների վերաբերյալ, ամրապնդել փաստաբանների, բժիշկների, պետական մարմինների կարողություններն այդ չափանիշները կիրառելու ոլորտում, ապահովել մեր երկրում կենսաբանության ու բժշկության ոլորտում Օվիեդոյի կոնվենցիայով նախատեսված կարգավորումների կիրառումը:
Արման Թաթոյանը նաև ներկայացրել է կոնֆլիկտային և հետկոնֆլիկտային գոտիներում մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային մեխանիզմների ներգրավման առանձնահատկությունները, մասնավորապես՝ այդ իրավիճակներում մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների անկախ և անկողմնակալ աշխատանքի և աշխարհին օբյեկտիվ տեղեկությունների ներկայացման կարևորությունը:
Պաշտպանը միջազգային գործընկերներին տեղեկացրել է, որ ակտիվորեն ներգրավված է 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից ադրբեջանական զինված հարձակումների ընթացքում հայ գերիների ու դիերի փոխանակման մարդասիրական գործընթացին, և որ այդ հարցով մշտական կապի մեջ է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և ՀՀ պետական մարմինների հետ: Նշվել է, որ մեր հայրենակիցների իրավունքների պաշտպանության հարցերն առաջին պահից սկսած գտնվել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ուշադրության ներքո, շուրջօրյա սկզբունքով, Պաշտպանի իրավական կարգավիճակի առավելագույն հնարավորությունների սահմաններում ձեռնարկվել են բոլոր անհրաժեշտ միջոցները:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են եվրասիական տարածաշրջանում մարդու իրավունքների պաշտպանության հիմնախնդիրները, մասնավորապես, Եվրոպական դատարանի հետ մարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների համագործակցությանը և կորոնավիրուսային համաճարակի պայմաններում մարդու իրավունքների ապահովմանը առնչվող հարցեր։

Арман Татоян принял участие в заседании Евразийского альянса омбудсменов
Защитник прав человека Армении Арман Татоян в формате видео-конференции принял участие в ежегодном международном форуме, посвященном обмену передовым опытом между институтами Омбудсмена в Евразийском регионе, сообщает офиса омбудсмена Армении.
Это важное ежегодное мероприятие организовывает Уполномоченный по правам человека в Российской Федерации Татьяна Москалькова. В международной конференции омбудсменов в Евразийском регионе приняли участие Омбудсмены разных стран и руководители международных организаций.
В своем выступлении Арман Татоян дал высокую оценку сотрудничеству с Уполномоченным по правам человека Российской Федерации, подчеркнув, что они поддерживали постоянный контакт с первых же дней войны, обсуждали ситуацию.
Омбудсмен Армении ежегодную международную конференцию, проводимую Москвой считает ярким примером эффективного сотрудничества. Она является мощной платформой защиты прав человека и обмена опытом в этой сфере.
Защитник прав человека Арман Татоян представил участие национального правозащитного учреждения Армении в исполнении решений Европейского суда по правам человека как пример передовой международной практики. Было отмечено, что Европейский суд по правам человека удовлетворил ходатайство Защитника Армана Татояна. Защитник участвовал в деле третьего лица «Акопян против Республики Армения».
Арман Татоян представил опыт Национального института прав человека Армении в исполнении постановлений Европейского суда, в ходе которого Защитник сотрудничал и с государственными органами и с партнерами гражданского общества. Защитник подчеркнул, что внедрение этой практики с 2018 года дает реальные результаты, в том числе благодаря качественному сотрудничеству с Генеральным директоратом по правам человека и соблюдению законности Совета Европы.
В ходе форума Арман Татоян коснулся особенностей деятельности Защитника во время чрезвычайного положения, введенного в связи с эпидемией COVID-19, а также проблем в области защиты прав. Омбудсмен подчеркнул, что в дни эпидемии COVID-19 с целью эффективной защиты прав человека и обмена опытом были эффективное сотрудничество и обсуждения с Уполномоченным по правам человека Российской Федерации. Отдельным направлением работы являются регулярные дискуссии о защите прав армян, проживающих в России, а также совместные приемы граждан.
Участникам конференции также была представлена Программа защиты прав человека в области биомедицины, впервые осуществляемая по инициативе Омбудсмена с Советом Европы на территории СЕ. Цель программы - повышение общественной осведомленности о критериях прав человека в области биологии и медицины, повышение возможностей адвокатов, врачей, государственных органов в области применения этих критериев, обеспечение в нашей стране применения регулирований, предусмотренных Конвенцией Овьедо в области биологии и медицины.
Арман Татоян также представил особенности вовлечения национальных механизмов защиты прав человека в конфликтных и постконфликтных зонах, в частности, значение независимой и беспристрастной работы национальных учреждений по правам человека в этих ситуациях и представления миру объективной информации.
Защитник проинформировал своих международных партнеров, что он активно участвовал в гуманитарном процессе обмена армянскими пленными и телами погибших во время войны, спровоцированной Азербайджаном с 27 сентября 2020 года, и что он находился в постоянном контакте с Международным комитетом Красного Креста и государственными органами Армении. Было отмечено, что защита прав наших соотечественников находилась в поле зрения аппарата Омбудсмена с самого начала военных действий, и в рамках максимальных возможностей правового статуса Защитника принимались все необходимые меры.
В течение форума обсуждались вопросы, связанные с защитой прав человека в евразийском регионе, в частности, вопросы, связанные с сотрудничеством национальных правозащитных институтов с Европейским судом и обеспечением прав человека в контексте пандемии COVID-19.