ՍՈւ 30 ՍՄ կործանիչները Հայաստանում են՝ առանց զինամթերքի. Մովսես Հակոբյան
Ձեռք են բերել ՍՈՒ 30 ՍՄ, ԶՈՒ 23-2, «Օսա-ԱԿ»-ներ, բայց դրանցից ոչ մեկը չի կրակել, ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ ՊՆ ռազմական վերահսկողական ծառայության նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը:
«Ձեռք են բերել, որովհետև չեն իմացել՝ պատերազմն ինչ է: ՍՈՒ 30-ի համար պայմանագրից հետո անձամբ վարչապետին ասել եմ, որ դրա համար պատասխան են տալու: Վարչապեն ասել է՝ «արդեն արել ենք»: Զինատեսակը ձեռք են բերել՝ չկարդալով, որ ՌԴ կառավարության որոշմամբ արգելված է դրանք երկրորդ երկրին վաճառելը», - ասաց Մովսես Հակոբյանը։
Նրա խոսքով՝ դրա համար մեր ՍՈՒ 30-ները երկում են՝ առանց զինամթերքի:
Նա նաև նկատեց, որ ձեռք են բերել «Օսա-ԱԿ»-ներ, իմանալով, որ դրանց հրթիռները չեն արտադրվում, դրանց մասեր չկան ու եթե փչանան՝ չեն կարող նորոգել։
«Արագ-արագ ինչ-որ բան ձեռք բերեն, ասեն՝ «օդը փակել ենք»: Փակե՞լ են, որքա՞ն ԱԹՍ է խոցվել և ինչի՞ց՝ հրազենային զնեքից, ԻԳԼԱ-ից, ՏՈՌ-ից», - ամփոփեց Հակոբյանը։

SU-30 SM, SU 23-2, OSA-AK acquired by Armenia have not been used during the war, ex-chief of the Ministry of Defense Control Service Movses Hakobyan said at a press conference today.
“They acquired it, because they did not know what the war is. After the contract on acquiring SU-30 I personally told the prime minister that they will answer for it. The prime minister said “we already did it.” They acquired the weapon not reading that with the decision of the government of the Russian Federation it is banned to sell it to the second country,” Hakobyan said.
He said this is why our SU-30 are in the air without ammunition. Hakobyan also stressed that the Armenian side acquired Osa-AK knowing that missiles are not being produced foe them and if some parts go wrong, it cannot be repaired.
“They hastily acquired something to say “we closed the air.” Did they? How many UAVs were shot down? From what weapon? IGLA and TOR,” Hakobyan stressed.