Ձայնագրություն կա, որ պատերազմի երրորդ օրը երկրի վարչապետը հրաման է արձակել կանգնեցնել լրահամալրումը և կամավորականներին ուղարկել առաջնագիծ. Մովսես Հակոբյան
19/11/2020 15:16
Պատերազմի երրորդ օրը երկրի վարչապետը հրաման է արձակում կանգնեցնել լրահամալրումը և կամավորականներին ուղարկել առաջնագիծ, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ՊՆ ռազմական վերահսկողական ծառայության նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը:
«Չեն կարող հերքել, որովհետև պաշտոնատար անձինք, ովքեր պատասխանատու են այդ գործընթացի համար և գիտեն, որ գալու է ժամանակը և այդ գործառույթը չկատարելու համար պատասխան պետք է տան, խոսակցությունը ձայնագրել են։ Առաջին օրվանից Արցախում էի. կամավորական ջոկատները գալիս են, փայլուն տղերք են, որևէ սպառազինություն, հանդերձանք չունեն։ Զորամասերում նրանց համար նախատեսված որևէ հանդերձանք և սպառազինություն չկա։ Գալիս են երկրի նախագահի մոտ, մի ժամ խոսում են իրենց հայրենասիրության մասին, նախագահն ուղղորդում է բանակի հրամանատարի մոտ, գնում են, այդքան զբաղեցնում են հրամանատարին, թե ինչքան իրենք հայրենասեր են և ինչի համար են եկել։ Բանակի հրամանատարը պետք է մտածի՝ ինչ ճարի, որ բերի իրենց սպառազինի և ուղարկի։ Ինչ-որ մի ձև հարցը լուծում են», - ասաց Մովսես Հակոբյանը։
Ջոկատների մի մասին, նրա խոսքով, ուղարկել են ՊԲ 9-րդ պաշտպանական շրջան՝ պաշտպանություն իրականացնելու, նրանք հրաժարվել են, ասելով, թե ցանկանում են Ասկերանում կռվել։
«Մարդ, որը չունի կապի համակարգ կռվող անձնակազմի հետ, ներդաշնակված չի, ինչպե՞ս նա պետք է կռվի։ Առաջին իսկ մարտի ժամանակ մի մասը կոտորվում էր, մյուս մասը՝ խուճապահար փախչում։ Պատերազմի 5-րդ օրն արդեն Արցախում 1500 հոգի մարդ ունեինք փախած, որոնք մեկուսացվել են, որպեսզի չվերադառնան Հայաստան և խուճապ չառաջացնեն։ Այդքան մարդկանց վրա մարդ է նշանակվել՝ զորքից կտրված։ Նրանց կերակրել են զինվորների սննդով։ Սեյրան Օհանյանը, Վիտալի Բալասյանը և այլ գեներալներ դրանց հետ բացատրական աշխատանքներ են տարել, որպեսզի մի մասին հետ վերադարձնենք բանակի շարքեր», - հայտարարեց Մովսես Հակոբյանը։

On third day of war Armenia’s PM orders to stop supplements and send volunteers to frontline – Movses Hakobyan
On the third day of war the country’s prime minister issued decree to stop the supplement and send volunteers on the frontline, former head of Ministry of Defense Control Service Movses Hakobyan said at a press conference today.
“They cannot deny it as the officials responsible for the process know that the time will come they will be held responsible for not implementing this function, the conversation has been recorded,” Hakobyan said.
He stressed that he was in Artsakh from the very first day.
“The volunteer squads were coming, brilliant guys, without ammunition and wearing. There was no ammunition and uniforms for them in the military units. They come to the president speak for about an hour about their patriotism, then the president sends them to the army commander, where they again speak about patriotism and why they came for. The commander of the army must think what to find and how to arm them and send. They solved the issue somehow,” Hakobyan said.
Speaking about squads he said they were sent to Defense Army’s 9th defense region for defense but they refused to saying that they want to fight in Askeran.
“A person who does not have communication system with the fighting staff, is not in harmony, how could he fight? From the very first fight a part was eliminated, the other fled in panic. On the 5th day we had 1,500 who fled, they were isolated not to return to Armenia and raise panic. A person was cut from the troops to control them,” he said.