Ովքեր կարծում են, թե կարելի է 20 հոգով ջոկատ կազմել, գնալ, հաղթել՝ այդպես չի ստացվում. Հակոբյան
Բանակը հաղթելու արվեստ է սովորեցնում՝ ոչ թե սնվելու, լավ ապրելու, ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ ՊՆ ռազմական վերահսկողական ծառայության նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը:
«Քաղաքական որոշ գործիչներ, ովքեր կարծում են, թե բանակում գիտելիքը այնքան կարևոր չէ, կարելի է 20 հոգով ջոկատ կազմել, գնալ, հաղթնել՝ այդպես չի ստացվում: Բանակի կռվելու ձևը կոչվում է արվեստ, կռվելը արվեստ է», - ասաց Մովսես Հակոբյանը:
Նա նկատեց, որ այն հատվածներում, որտեղ կանոնավոր ԶՈՒ է եղել, նահանջներ կամ չեն եղել, կամ էլ քիչ են եղել:
Հիշեցնենք՝ հոկտեմբերի 21-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ էր արել ՀՀ բոլոր քաղաքապետերին, գյուղապետերին ձևավորել կամավորական ջոկատներ, որոնք կիրականցնեն ժողովրդի իրավուքնի պաշտպանության գործն ու այդ ջոկատները պետք է դրվեն գլխավոր շտաբի պետի տրամադրության տակ։
«Նրանք պետք է կանգնեն ամուր այն տեղերում, ինչ-որ նրանց առջև կդրվի հրամանատարության կողմից», - ասել էր Փաշինյանը։

Те, кто считают, что знания неважны в армии и можно сформировать отряд из 20 человек, пойти и одержать победу, ошибаются – Мовсес Акопян
19/11/2020 15:48
Армию учат искусству побеждать в войне не питанием и не хорошей жизнью, заявил сегодня на пресс-конференции бывший начальник Военной контрольной службы министерства обороны Армении, генерал-полковник Мовсес Акопян.
«Некоторые политические деятели, считающие, что знания неважны в армии и можно сформировать отряд из 20 человек, пойти и одержать победу, ошибаются, это не так. Формы и способы ведение боевых действий – это искусство, военный действия – это искусство», - сказал Мовсес Акопян.
Он отметил, что на тех участках, где находились регулярные войска Вооруженных сил, отступлений либо не было, либо были небольшие отступления.
Напомним, 21 октября премьер-министр призвал всех мэров городов, глав сельских муниципалитетов сформировать добровольческие отряды, которые будут осуществлять защиту народа и эти добровольческие отряды должны находиться в подчинении Генштаба ВС Армении.