Հրապարակելու եմ բոլոր այն դատավորների անունները, որոնք առաջակիայում հանրային հնչեղություն ունեցող գործերով կալանավորելու են Նիկոլ Փաշինյանի թիրախում գտնվող անձանց. Ռուբեն Մելիքյան
19/11/2020 19:04
Այսօր տելեգրամ ալիքներից մեկում տեսա տեղեկատվություն առ այն, որ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորներից մեկին և նրա հետ կազմել այն դատավորների ցուցակը, որոնք առաջիկա օրերի կամ շաբաթներում ընթացքում բավարարելու են Նիկոլ Փաշինյանի թիրախում գտնվող անձանց կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդությունները, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է իրավապաշտպան, «Իրավական ուղի» ՀԿ համահիմնադիր Ռուբեն Մելիքյանը.
«Չեմ կարող հաստատել կամ հերքել այս տեղեկատվությունը։ Սակայն որպես երկար տարիներ Հայաստանի դատական համակարգին հետ առնչություն ունեցած անձ՝ մեծ տհաճություն զգացի կարդալով այս տեղեկատվությունը։
Անկասկած, վերջին երկուսուկես տարիների ընթացքում իրապես անկախ և համարձակ դատավորների կողքին գործել են բազմաթիվ անձինք, ովքեր դակել են Նիկոլ Փաշինյանի բոլոր պատվերները՝ խայտառակելով թե՛ իրենց բարձր կոչումը, թե՛ անասելի վնաս հասցնելով ամբողջ դատական համակարգի հեղինականությանը։
Միգուցե, եթե չլինեին այդ անձանց կողմից կայացված ապօրինի դատական ակտերը, մեր հայրենիքն այսօր չէր կանգնի կործանման եզրին, և չէին կորցնի Արցախը։
Դրանով պայմանավորված՝ ես որոշել եմ նախաձեռնել մի գործընթաց, որի շրջանակում հրապարակելու եմ բոլոր այն դատավորների անունները, որոնք առաջակիայում հանրային հնչեղություն ունեցող գործերով կալանավորելու են Նիկոլ Փաշինյանի թիրախում գտնվող անձանց՝ կայացնելով առերևութ անարդար և ապօրինի ակտեր։
Արդարությունն և արդարատությունն մեր երկրում այլևս այլընտրանք չունի, եթե, իհարկե, մենք ուզում ենք ունենալ երկիր», - գրել է Մելիքյանը։

Я опубликую имена всех судей, которые в ближайшее время удовлетворят ходатайства об аресте людей, находящихся под прицелом Никола Пашиняна – Рубен Меликян
19/11/2020 20:10
Сегодня увидел на одном из Telegram-каналов  информацию о том, что Никол Пашинян встречался с одним из судей суда общей юрисдикции города Еревана и составил с ним список судей, которые в ближайшие дни или недели должны удовлетворить ходатайства об аресте людей, которые находятся под прицелом Никола Пашиняна. Об этом написал на своей странице в Facebook правозащитник, соучредитель общественной организации «Правовой путь» Рубен Меликян.
«Не могу подтвердить или опровергнуть эту информацию. Однако как человек, имеющий долгие годы отношение к судебной системе Армении – испытал большую горесть.
Несомненно, в течение двух последних лет рядом с действительно независимыми и смелыми судьями действовали многочисленные лица, которые компостировали все заказы Никола Пашиняна, опозорив не только свое высокое звание, но и причинив невероятный вред авторитету всей судебной системе.
Возможно, если бы не было принятых этими людьми незаконных судебных актов, наша Родина не стояла бы сегодня на грани краха, и мы не потеряли бы Арцах.
Из-за этого я решил инициировать процесс, в рамках которого опубликую имена всех тех судей, которые в ближайшее время примут незаконные и несправедливые судебные акты об аресте находящихся под прицелом Никола Пашиняна людей по делам, имеющим большой общественный резонанс.
Справедливость и правосудие в нашей стране не имеют больше альтернативы, если, конечно, мы хотим сохранить страну», - написал Рубен Меликян.