Իրավապահ համակարգը քննությունը պետք է տանի ոչ թե Մովսես Հակոբյանին պատասխանատվության ենթարկելու, այլ նրա հայտնած տվյալները ստուգելու ուղղությամբ. Վանեցյան
ՀՀ ՊՆ ռազմական վերահսկողական ծառայության նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանի գնահատականները պետք է լուրջ քննության առարկա դառնան: Նրա արտահայտած մտքերի մեջ կան ծանր հանցագործության, անգամ պետական դավաճանության տարրեր, և ես հուսով եմ, որ մեր իրավապահ համակարգը քննությունը պետք է տանի ոչ թե Մովսես Հակոբյանին պատասխանատվության ենթարկելու, այլ նրա հայտնած տվյալները ստուգելու և մեղավորներին գնահատական տալու ուղղությամբ, «5-րդ ալիք»-ի եթերում ասել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
«Ստեղծված վիճակում, երբ խոսք է գնում մեր մեծ հայրենիքի մասին, իրավապահ մարմինները պետք է գործեն բացառապես բանականության դաշտում: Եթե ստացվող տվյալների համակցությունը կբերի նրան, որ Նիկոլ Փաշինյանի արարքների մեջ կհայտնաբերվի հանցակազմ, ապա ԱԱԾ-ն, դատախազությունն ու քննչական մարմինները պարտավոր են պատժի ենթարկել նրան: Իմ անձնական կարծիքով՝ նման տարրեր առկա են», - ասել է նա:
Արթուր Վանեցյանի համոզմամբ՝ չկա մի ոլորտ, ուր Փաշինյանի կառավարությունը հաջողություններ գրանցած լինի:
«44 օր շարունակ մեզ սուտ են մատուցել, և եթե մեզնից մեկը ներկայացնում էր իրականությունը, մեզ կոչում էին դավաճաններ: Նիկոլ Փաշինյանը քրոնիկ սուտասան է, նա մինչև հիմա ստում է, բերում է կեղծ օրակարգեր՝ իր պարտությունն արդարացնելու», - ասել է ԱԱԾ նախկին տնօրենը:

Правоохранительная система должна вести расследование не в направлении привлечения к ответственности Мовсеса Акопяна, а проверки представленных им данных – Артур Ванецян
Оценки бывшего начальника Военной контрольной службы министерства обороны Армении генерал-полковника Мовсеса Акопяна должны стать предметом серьезного расследования. В высказанных им суждениях содержатся элементы тяжелого преступления, даже государственного предательства и я надеюсь, что наша правоохранительная система должна вести расследование не в направлении привлечения к ответственности Мовсеса Акопяна, а проверки представленных им данных и даст правовую оценку виновным, заявил бывший директор Службы национальной безопасности Армении, председатель партии «Родина» Артур Ванецян в эфире Пятого канала.
«В создавшейся ситуации, когда речь идет о нашей родине, правоохранительные органы должны действовать исключительно в поле разума. Если сопоставление полученных данных приведет к тому, что в действиях Никола Пашиняна будет выявлен состав преступления, то Служба национальной безопасности, прокуратура и следственные органы обязаны подвергнуть его наказанию. По моему личному мнению, такие элементы есть», - сказал он.
По убеждению Артура Ванецяна, нет такой сферы, в которой правительство Пашиняна зафиксировало бы успехи.
«44 дня подряд нам предоставляли ложную информацию, и если кто-то из нас говорил правду, нас называли предателями. Никол Пашинян хронический лжец, он врет до сих пор, выдвигает ложную повестку, чтобы оправдать свое поражение», - сказал бывший директор СНБ.