Ռուսաստանն ավարտել է խաղաղապահ զորակազմի տեղակայումը Լեռնային Ղարաբաղում. Շոյգու
Ռուսաստանն ավարտել է իր խաղաղապահ զորախմբի տեղակայումը Լեռնային Ղարաբաղում, ընդհանուր առմամբ, տեղակայվել է 1960 խաղաղապահ, հայտարարել է ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն:
«Ռուսաստանի խաղաղապահ զորամիավորումն ավարտել է տեղակայումը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում և սկսել կատարել իր առջև դրված խնդիրները: Խաղաղապահ ուժերի հիմքը հանդիսացող 15-րդ առանձին մոտոհրաձգային բրիգադի ստորաբաժանումները պատրաստվել են և տեղակայվել հակամարտության տարածք: Ընդհանուր առմամբ, իրականացվել է օդանավի 250 թռիչք, տեղափոխվել է 1960 մարդ և 552 միավոր տեխնիկա», - ասել է Շոյգուն Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը:
Նախարարի խոսքով՝ ռուս խաղաղապահները լիովին վերահսկում են Լաչինի միջանցքի տարածքը և Լեռնային Ղարաբաղը:
«Հաջորդ խնդիրը 23 դիտակետերում հրադադարի ռեժիմի պահպանումն է: Խաղաղապահ գործողության ղեկավարության համար գործի է դրվել հրամանատարական կառավարման համակարգ, որը հնարավորություն է տալիս արագ արձագանքել իրավիճակի փոփոխություններին: Գլխավոր շտաբը կազմակերպել է փոխգործակցություն և ուղիղ կապ հաստատել Ադրբեջանի և Հայաստանի ռազմական գերատեսչությունների հետ», - հավելել է Շոյգուն:
Ըստ ՌԴ ՊՆ քարտեզների՝ Լեռնային Ղարաբաղում ռուս խաղաղապահները տեղակայված են հարավային և հյուսիսային պատասխանատվության գոտիներում: Առաջինը, մասնավորապես, ներառում է Ստեփանակերտ, Աղդամ և Լաչին բնակավայրերին հարող տարածքները: Երկրորդը`Թարթառի և Աղդամի շրջանների հյուսիսային հատվածները՝ Մարտակերտ բնակավայրը:

Россия завершила развертывание миротворческого контингента в Нагорном Карабахе - Шойгу
Россия завершила развертывание своего миротворческого контингента в Нагорном Карабахе, всего переброшены 1960 миротворцев, сообщил министр обороны РФ Сергей Шойгу.
«Российский миротворческий контингент завершил развертывание на территории Нагорного Карабаха и приступил к выполнению поставленных задач. Подготовлены и переброшены в район конфликта подразделения 15-й отдельной мотострелковой бригады, составляющей основу миротворческих сил. Всего совершено 250 самолеторейсов, перевезены 1960 человек и 552 единицы техники», - сказал Шойгу на совещании с президентом РФ Владимиром Путиным.
По словам министра, российские миротворцы полностью контролируют территорию Лачинского коридора и Нагорного Карабаха.
«Дальнейшая задача по соблюдению режима прекращения огня на 23 наблюдательных постах. Для руководства миротворческой операции развернута система управления, позволяющая оперативно реагировать на изменения обстановки. Генштабом организовано взаимодействие и установлены прямые каналы связи с военными ведомствами Азербайджана и Армении», - добавил Шойгу.
Согласно картам Минобороны РФ, российские миротворцы в Нагорном Карабахе размещаются в зонах ответственности «Юг» и «Север». Первая включает, в частности, территории, примыкающие к населённым пунктам Степанакерт, Агдам и Лачин. Вторая - северные части Тертерского и Агдамского районов, населённый пункт Мартакерт.