ԱՄՆ դեսպանը դատապարտել է քաղաքական բռնությունը Հայաստանում
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին նախօրեին հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին՝ քննության առնելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը և Հայաստանի ընթացիկ քաղաքական դրությունը։
Դեսպանը շեշտել է ժողովրդավարական նորմերի ու արժեքների կարևորությունը, դատապարտել քաղաքական բռնությունը և բոլոր շահագրգիռ կողմերին խրախուսել պահպանել իրավունքի գերակայությունը։
Դեսպանն ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է շարունակել իր աջակցությունը Հայաստանի բարեփոխումներին՝ հայ ժողովրդի կամքի համաձայն։
Դեսպան Թրեյսին նաև վերահաստատել է, որ Միացյալ Նահանգները լիարժեք ներգրավված է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը տևական ու կայուն քաղաքական լուծում ապահովելու աշխատանքներում և պատրաստ է աջակցել Հայաստանին հակամարտության հետևանքով ի հայտ եկած մարտահրավերներին դիմակայելու հարցում։

Посол США осудила политическое насилие в Армении
Чрезвычайный и Полномочный посол США в Армении Линн Трейси встретилась накануне с президентом Армении Арменом Саркисяном, чтобы обсудить нагорно-карабахский конфликт и текущую политическую ситуацию в Армении, сообщает пресс-служба посольства США в Армении.
Посол США подчеркнула важность демократических норм и ценностей, осудила политическое насилие и призвала все заинтересованные стороны сохранять верховенство права.
Посол отметила, что Соединенные Штаты готовы содействовать Армении в реализации реформ в соответствии с волей армянского народа.
Линн Трейси вновь подтвердила, что США полностью вовлечены в работы по обеспечению долгосрочного и стабильного политического решения конфликта в Нагорном Карабахе и готовы содействовать Армении в противодействии всем вызовам, возникшим в результате войны.