Նիկոլ Փաշինյանը զանգում էր ինձ, Օսիպյանին, ասում էր՝ «Իջևան տարեք Ալֆա ջոկատը, ջարդեք, սատկացրեք, սպանեք ժողովրդին». Վանեցյան
21/11/2020 16:34
Կառավարությունը չի կարող ժխտել այսօրվա հանրահավաքի ընթացքում իմ ասածները: Հավատացեք՝ ես շատ ավելի մանրուքներ էլ կարող եմ պատմել Իջևանում փայտահատների բողոքի ակցիայի հետ կապված, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը:
«Հիշո՞ւմ եք՝ Իջևանում զանգվածային անկարգություններ եղան, և ես հայտնվեցի այնտեղ: Շատերի կողմից քննադատություն կար, թե ինչ գործ ունի ԱԱԾ տնօրենը հասակական վայրում կարգուկանոն ապահովելու հարցում: Շատ պարզ մի պատճառ կար: Ես այդ օրն աշխատանքային այցով Արցախում էի: Ինձ զանգահարեց Վալերի Օսիպյանն ու ասեց, որ Իջևանում իրավիճակը լարված է: Այնուհետև ինձ զանգահարեց իմ տեղակալ Էդուարդ Մարտիրոսյանը և ասեց՝ վարչապետը հանձնարարել է, որ մեկնենք Իջևան, Ալֆա ջոկատայիններին տանենք, որ ժողովրդին ծեծեն: Ասեցի՝ հանկարծ նման բան չանեք, որովհետև այդ վարչությունը նախատեսված է այլ գործառույթների՝ հակաահաբեկչական գործառույթներ իրականացնելու համար:
Նիկոլ Փաշինյանը զանգում էր ինձ, Օսիպյանին, ասում էր՝ «ջարդեք, սատկացրեք, սպանեք, արյան գետեր եմ ուզում տեսնել»: Ասում էինք, որ չի կարելի», - ասաց Արթուր Վանեցյանը:
ԱԱԾ նախկին տնօրենի խոսքով՝ ինքն ու Օսիպյանը չեն տրվել ապօրինի հրամաններին և էմոցիաներին ու կարողացել են առանց արյան գետերի կանխել վտանգը:

Никол Пашинян звонил мне и Осипяну и говорил: отправьте в Иджеван отряд «Альфа», устройте жесткую расправу с народом – Артур Ванецян
21/11/2020 18:09
Правительство не может опровергнуть мои заявления в ходе сегодняшнего митинга. Поверьте, я могу рассказать гораздо больше подробностей об акции протеста в Иджеване, заявил сегодня в беседе с журналистами председатель партии «Родина» Артур Ванецян.
«Помните, когда в Иджеване начались массовые беспорядки, я приехал туда. Многие выступали с критикой, какое отношение имеет директор СНБ к обеспечению общественного порядка. Причина была очень простой. Я в тот день находился с рабочим визитом в Арцахе. Мне позвонил Валерий Осипян и сказал, что в Иджеване напряженная ситуация. Затем мне позвонил мой заместитель Эдуард Мартиросян и сказал, что премьер-министр поручил отправиться в Иджеван вместе с отрядом «Альфа», чтобы расправиться с народом. Я предупредил, что этого нельзя делать, так как в функции этого управления входит антитеррористическая деятельность.
Никол Пашинян звонил мне и Осипяну, требовал расправиться с народом, заявлял, что хочет видеть «реки крови». Мы говорили, что нет, этого нельзя делать», - сказал Артур Ванецян.
По словам бывшего директора СНБ, он и Валерий Осипян не поддались противозаконным приказам и эмоциям и смогли пресечь опасность «без реки крови».