Ռուսաստանի պատվիրակությունը Փաշինյանի հետ կքննարկի Ղարաբաղում հումանիտար արձագանքման նպատակով ստեղծվելիք միջգերատեսչական կենտրոնի հարցը. Լավրով
21/11/2020 13:41
Ռուսաստանի միջգերատեսչական պատվիրակությունը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ կքննարկի Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար արձագանքման նպատակով ստեղծվելիք միջգերատեսչական կենտրոնի հարցը, հայտնում է ТАСС-ը։
«Մենք շահագրգռված ենք, որ այսօր քննարկենք մեր հարաբերությունների ամբողջ շրջանակը, մի իրավիճակում, երբ ձգձգված բանակցություններից հետո ընդունվեց երեք առաջնորդի հայտարարությունը, որը վերջ տվեց արյունահեղությանը և հնարավորություն ստեղծեց իրավիճակը կայունացնել իր բոլոր հարթություններում, ներառյալ՝ մարդասիրական», - ասել է Սերգեյ Լավրովը՝ Ռուսաստանի միջգերատեսչական պատվիրակության և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպմանը։
«Այսօր կքննարկենք նաև հումանիտար արձագանքման նպատակով ստեղծվելիք միջգերատեսչական կենտրոնին վերաբերող հարցեր: Սա նոր կառույց է, որն ամբողջությամբ աշխատելու է խաղաղ բնակչության կարիքները հոգալու, քաղաքացիական ենթակառուցվածքները վերականգնելու համար, և, իհարկե, մենք կքննարկենք մեր տնտեսական համագործակցության արդի խնդիրները, էներգետիկ ոլորտում փոխգործակցությունը կքննարկվի այսօր», - նշել է ՌԴ արտգործնախարարը:

Российская делегация обсудит с Пашиняном вопрос гуманитарного центра по Карабаху и экономическое сотрудничество – Лавров
21/11/2020 13:21
Российская межведомственная делегация обсудит с премьером Армении Николом Пашиняном создаваемый межведомственный центр гуманитарного реагирования по Нагорному Карабаху и вопросы экономического сотрудничества. Об этом заявил в субботу глава МИД РФ Сергей Лавров, передает ТАСС.
«Мы заинтересованы в том, чтобы сегодня посмотреть на весь комплекс наших отношений, в ситуации, когда после затяжных переговоров было принято заявление трех лидеров, которое положило конец кровопролитию и создало возможность для стабилизации обстановки во всех ее измерениях, включая гуманитарную», - сказал Лавров на встрече российской межведомственной делегации с премьером Армении.
«Мы также сегодня обсудим вопросы, которые связаны с создаваемым межведомственным центром гуманитарного реагирования. Это тоже новая структура, которая будет целиком работать на удовлетворение нужд гражданского населения, восстановления гражданской инфраструктуры и, конечно же, обсудим текущие вопросы нашего экономического взаимодействия, взаимодействия в сфере энергетики сегодня будут обсуждаться», - добавил глава МИД РФ.